Biatlonistul din Moldova Pavel Magazeev s-a clasat în top 30 în cursa individuală la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing

Magazeev Pavel

Biatlonistul Pavel Magazeev s-a clasat pe locul 26 în cursa individuală de 20 de kilometri la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing. El a ratat două dintre cele 20 de ținte. Magazeev a trecut linia de finiș în 52 de minute și 41 de secunde.

Noul campion olimpic pe această distanță a devenit francezul Quentin Fillon Maillet.

Pe 12 februarie, Pavel Magazeev va evolua în proba sprint pe distanța 10 km. În această zi ar putea concura și Maksim Makarov, care a fost infectat cu COVID-19.

Doina Descalui s-a clasat pe locul 32 în proba feminină de simplu din concursul de sanie, în cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing 2022.