(foto, video) Real Madrid a câștigat pentru a 10-a oară Champions League

FBL-EUR-C1-REALMADRID-ATLETICO

Real Madrid a câștigat Liga Campionilor UEFA, ediția 2013-14, după o pauză de 12 ani. „Galacticii” s-au impus după 120 de minute în fața unui alt club madrilean, Atlético Madrid, cu scorul de 4 – 1.

Pentru început, vă oferim rezumatul video al finalei:

Atlético Madrid a condus, începând cu minutul 36 prin Diego Godín, până în prelungirile celei de-a doua reprize, când Sergio Ramos a marcat golul egalizator.

Primul gol al serii marcat de Diego Godín, minutul 36. PC: Shaun Botterill/Getty Images
Sergio Ramos înscrie în minutul 90+2, pentru a trimite meciul în prelungiri. PC: Michael Regan/Getty Images

S-au dictat alte două reprize suplimentare a câte 15 minute, iar prima din ele nu a schimbat scorul de 1-1 de pe tabelă. În schimb, Real Madrid a marcat de trei ori în a doua repriză suplimentară: Gareth Bale în 110′, Marcelo în 118′ și Cristiano Ronaldo în 120′. Scor final 4 – 1.

Gareth Bale trimite mingea în vinclul porții după o lovitură de cap. PC: Shaun Botterill/Getty Images
Marcelo celebrează golul de 3-1. PC: Michael Regan/Getty Images
Marcelo celebrează golul de 3 – 1. PC: Michael Regan/Getty Images
Cristiano Ronaldo transformă penalty-ul care stabilește scorul final de 4-1. PC: Franck Fife/AFP/Getty Images
Cristiano Ronaldo transformă penalty-ul care stabilește scorul final de 4 – 1. PC: Franck Fife/AFP/Getty Images

Real Madrid e cea mai titrată echipă din Champions League/Cupa Campionilor, acesta fiind al 10-lea trofeu pentru ei. Așa au celebrat ei „La Decima”:

Căpitanul Iker Casillas ridică trofeul Ligii Campionilor. PC: Franck Fife/AFP/Getty Images
Cristiano Ronaldo ridicând trofeul Ligii Campionilor. PC: Laurence Griffiths/Getty Images
Carlo Ancelotti câștigă pentru a 3-a oară Liga Campionilor, din postura de antrenor. PC: Franck Fife/AFP/Getty Images
Carlo Ancelotti câștigă pentru a treia oară Liga Campionilor, din postura de antrenor. PC: Franck Fife/AFP
Întregul club de fotbal Real Madrid pozând cu trofeul. PC: Franck Fife/AFP/Getty Images
Taguri: #fotbal#uefa