(video) Champions League 30.04.2014: Chelsea 1 – 3 Atlético Madrid

2014_04_30_l

Atlético Madrid accede pentru prima dată în finala Ligii Campionilor UEFA. Lidera din La Liga a surclasat-o pe Chelsea chiar la ei acasă, cu scorul de 3 – 1.

Începem ca de obicei cu rezumatul video:

Deși Fernando Torres a deschis scorul de pe Stamford Bridge, bucuria londonezilor a durat doar 8 minute.

Fernando Torres celebrează golul marcat în minutul 36 alături de conaționalul său, Cesar Azpilicueta. PC: Glyn Kirk/AFP/Getty Images

Chiar înainte de pauză, Adrián López a marcat în poarta lui Mark Schwarzer, după o ezitare a fundașilor “aristocrați”.

Adrián López și Arda Turan în extaz după ce spaniolul a înscris. PC: ©AFP/Getty Images

Al doilea gol pentru Atlético l-a marcat Digo Costa din penalty, acordat după faultul în careu săvârșit de Samuel Eto’o. Costa a ezitat în nenumărate ori să execute lovitura de la 11 metri, precum mingea nu se poziționa bine în marcajul din careu.

Diego Costa executând în fine lovitura de la 11 metri, chiar sub transversala porții. PC: Clive Rose/Getty Images

Ultimul gol al serii și l-a trecut în cont turcul Arda Turan, care a marcat practic în poarta goală, iarăși după o ezitare a fundașilor, dar și a portarului de la Chelsea.

Anume așa celebrează golul Arda Turan. PC: Glyn Kirk/AFP/Getty Images

Astfel, pe 24 mai 2014, în Lisabona, se va juca un adevărat derby madrilean și este pentru prima dată când finala se joacă între două echipe din același oraș.
Atât Real cât și Atlético și-au arătat adevărata forță, dar și au demonstrat de ce La Liga (Primera División) spaniolă este cel mai bun campionat din lume.

Întregul meci îl puteți viziona mai jos.