Tiraspolul vrea mai mulți militari în Bender

Tiraspol_government_building
Foto:Tiraspolul şi-a mărit numărul de militari din Bender. PC: tribuna.md

Regiunea transnistriană a decis să mărească numărul de militari în orașul Bender. Comisia Unificată de Control(CUC) califică aceasta drept o nouă provocare.

Potrivit unei declarații a Delegației moldovenești (CUC), Tiraspolul insistă pe necesitatea majorării numărului de militari transnistrieni în Bender. Totodată, în declarația  se stipulează că regiunea din stânga Nistruluinu a adus argumente plauzibile  pentru majorarea numărului acestora, având în vedere că există un număr egal din partea ambelpr părți.

Militarii suplimentari s-au deplasat în Bender prin punctul nr. 10, controlat unilateral de către pacificatorii ruşi, iar delegaţia moldovenească în CUC e de părere că acesta este un motiv să se revină la discuţiile ca punctul să fie controlat de către pacificatori din 3 părţi.

De asemenea, delegația se adresează către Federația Rusă, Ucraina și OSCE să insiste pe scoaterea militarilor suplimentari din Bender pentru a evita înrăutățirea situației.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine