Lotul național de lupte a cucerit 5 medalii la un turneu internațional în Bulgaria

f101022016

Sportivii moldoveni au cucerit cinci medalii la Turneul Internațional de lupte libere, greco-romane și feminine „Dan Kolov și Nikola Petrov”, ce s-a desfășurat în or. Sofia, Bulgaria, în perioada 29-31 ianuarie.

Nedealco Evghenii (categoria de greutate 74 kg) a obținut aurul în lupta finală cu polonezul Krystian Brzozowski, Svetlana Seanko (75 kg ) – aur în disputa cu sportiva din Bulgaria, Boriana Borisova. Două medalii de argint au fost câștigate de Natalia Budu (53 kg) și Mariana Cherdevara (58 kg). Bronzul a fost adjudecat de Iulia Leorda (53 kg).

La turneu au participat 220 de sportivi din 23 de țări. Deplasarea la cantonamentul de pregătire fizică specială și Turneului Internațional a fost realizată cu suportul financiar al Ministerului Tineretului și Sportului.

Lotul național de lupte a cucerit 5 medalii la Turneul Internațional ”Dan Kolov și Nikola Petrov” Photo Credit: MTS