20 cei mai buni studenți de la mai multe colegii din țară au obținut câte o bursă în valoare de 800 de lei, sumă pe care o vor primi lunar în anul de studii 2015-2016, în cadrul concursului „Bursa Gaudeamus”.

În anul de studii 2014-2015, 77 de elevi și studenți din Republica Moldova vor primi burse de merit (Bursa Republicii, Bursa Guvernului, Bursa Gaudeamus, Bursa Președintelui).

Mai jos vedeți lista studenților cărora li se acordă Bursa Gaudeamus în anul de studii 2015-2016:

1. Arpentii Doina – Colegiul Tehnologic din Chișinău, anul IV, specialitatea Modelarea și tehnologia confecțiilor de țesături

2. Bîrca Rodica – Colegiul de Ecologie din Chișinău, anul IV, specialitatea Meteorologie

3. Bogaciova Evghenia – Colegiul Pedagogic „M. Ciachir” din Comrat, anul IV, specialitatea Asistență Socială

4. Bogatiuc Carolina – Colegiul Național de Comerț al Academiei de Studii Economice din Moldova, anul IV, specialitatea Turism

5. Ceban Elena – Colegiul Agroindustrial din Râșcani, anul IV, specialitatea Turism

6. Cobușcean Olga – Colegiul de Arte Plastice „Alexandru Plămădeală” din Chișinău, anul IV, specialitatea Designul interiorului

7. Comanici Maria – Colegiul Industrial-Pedagogic din Cahul, anul IV, specialitatea Contabilitate

8. Crețu Doina – Colegiul Agroindustrial „Gheorghe Răducan” din Grinăuți, r-ul Ocnița, anul IV, specialitatea Tehnologia produselor alimentației publice

9. Cușnir Nicoleta – Colegiul de Transporturi din Chișinău, anul IV, specialitate Transport Auto

10. Garabajiu Cristina – Colegiul Politehnic din Chișinău, anul IV, specialitatea Metrologie, standarde, control și certificarea producției

11. Hropotinschi Adriana – Colegiul Financiar-Bancar din Chișinău, anul IV, specialitatea Contabilitate

12. Doliniță Elena – Colegiul de Medicină din Bălți, anul V. specialitatea Medicină generală

13. Lipceanu Ana – Colegiul de Muzică „Ștefan Neaga”, anul IV, specialitatea Interpretare instrumentală

14. Negruță Ana-Cristina – Colegiul de Construcții din Chișinău, anul IV, specialitatea Designul interiorului

15. Oprea Daniela – Colegiul Pedagogic „Mihai Eminescu” din Soroca, anul IV, specialitatea Pedagogia învățământului primar

16. Pînzaru Adela – Colegiul Național de Medicină și Farmacie „Raisa Pacalo”, anul V, specialitatea Medicina generală

17. Podlisnic Sergei – Colegiul Politehnic din Bălți, anul IV, specialitatea Calculatoare

18. Popa Cristina – Colegiul de Medicină din Ungheni, anul V, specialitatea Medicină generală

19. Proca Mihaela – Colegiul de Industrie Ușoară din Bălți, anul IV, specialitatea Frizerie și cosmetică

20. Topal Anton – Colegiul Tehnic Agricol din Svetlîi, anul IV, specialitatea Mecanizarea agriculturii