Poluarea impune restricţii la Paris: de luni se va circula în funcție de numerele de înmatriculare

poluare
Foto:Poluarea impune restricţii, în Paris: de luni se va circula în funcție de numerele de înmatriculare PC: amosnews.ro

De săptămâna viitoare, în Paris şi în împrejurimi se va circula alternativ, în funcţie de numerele de înmatriculare ale maşinilor. Decizia a fost luată de primăria capitalei franceze din cauza nivelului ridicat al poluării în oraş.

Măsura este temporară, până când Parisul va mai scăpa de noxe. Astfel, în zilele calendaristice impare vor circula maşinile care au ultima cifră a numărului de înmatriculare impară. Situaţia este similară pentru zilele pare.

Circulaţia alternativă începe de luni, 23 martie, cu maşinile cu numere impare, informează digi24.ro.

Există şi excepţii de la această nouă regulă: maşinile hibride şi electrice, cele care asigură servicii publice, precum şi vehiculele care fac parte din sistemul de transport în comun care pot circula în orice zi. Şoferii care nu respectă decizia primăriei vor primi o amendă de 22 de euro şi vor avea automobilul blocat.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine