Elevii moldoveni au obținut trei medalii de bronz la concursurile internaționale

nthumbs3_15917
Foto:PC: Ministerul Edcuației

Jeleznîi Anastasia, elevă la Liceul Teoretic „Mihai Marinciuc” și Gînju Dimitrie, elev la LT „Dante Alighieri” din capitală au obținut medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Ecologie. Evenimentul s-a desfășurat în perioada 1-6 iunie curent, la Haga, Olanda.

Elevii moldoveni au concurat alături de alte 173 de echipe din 45 de țări și au fost apreciați de 22 de membri ai juriului.

De asemenea, o altă medalie de bronz a fost obținută de Pupeza Alexandru, elev în clasa a XI-a la LT „N. Gogol” din Chișinău la Olimpiada Internațională de Chimie „D. Mendeleev”. Olimpiada s-a desfășurat recent, la Moscova, Federația Rusă. La acest concurs, echipa Republicii Moldova a fost reprezentată de patru elevi.

Concursul de chimie a presupus parcurgerea a trei probe, timp de cinci ore, dintre care două probe teoretice şi una practico-experimentală, toate cu un grad de complexitate înalt.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Autoare:Olesea Cember
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine