Campionatul European U-21 2015: Finlanda 1 – 0 Moldova

Robin Lod, Dani Hatakka. Suomi – Moldova. U21. 1.6.2014. Photo: Jussi Eskola

Naționala de tineret a Moldovei a suferit ieri, 1 iunie 2014, o înfrângere cu scorul de 1-0, în meciul cu Finlanda din cadrul preliminariilor Campionatului European din 2015.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Dani Hatakka în minutul 55. La începutul reprizei secunde Gheorghe Anton a ratat un penalty. În pofida eșecului, Moldova se menține pe locul second în grupă.

Portarul finlandez parează lovitura de la 11 metri executată de Gheorghe Anton. PC: © Football Association of Finland
Portarul finlandez parează lovitura de la 11 metri executată de Gheorghe Anton. © Football Association of Finland

Așa arată clasamentul grupei 1 preliminare pentru CE U-21 din 2015:

Pentru a accede în play-off, Moldova trebuie să-și mențină locul 2 și să acumuleze cât mai multe puncte. PC: uefa.com
Pentru a accede la baraje, Moldova trebuie să mențină locul 2 și să acumuleze cât mai multe puncte. PC: UEFA

Pe 5 iunie selecţionata pregătită de Alexandru Kurteyan va juca un alt meci în deplasare cu reprezentativa Lituaniei.

Taguri: #FMF#fotbal