Uruguay, prima țară care legalizează producția și traficul de droguri

735854bd275b838b8c02eab301cb10c4
Foto:Uruguay legalizează marijuana PC: vice.com

Uruguay este pe cale să devină prima țară din lume care să reglementeze producția, vânzările și consumul de canabis, după ce un proiect de lege a fost votat de Senatul acestei țări.

Procedura legislativă a ajuns aproape de final, deoarece doar promulgarea președintelui mai lipsește pentru ca legea să intre în vigoare. Uruguay este una dintre țările cu cea mai mare producție ilegală de marijuana, fiind în același timp și un furnizor la nivel global al acestei plante-drog.

Persoanele care vor dori să cultive canabis vor putea face o solicitare către National Institute for Cannabis Regulation, care le va oferi semințele necesare, doar în cantitatea prevăzută de lege, respectiv 480 grame pe an. Aceasta ar trebui să fie suficientă pentru consumul propriu, așa cum l-au calculat specialiștii uruguayeni.

Un număr foarte mare de cetățeni din această țară așteaptă cu nerăbdare legiferarea cultivării și consumului, deoarece acum sunt nevoiți să procure planta ilegal, iar cultivarea ei este de asemenea prohibită.

O parte a clasei politice este de părere că Parlamentul a făcut o greșeală, deoarece legea nu va rezolva problemele pe care încearcă să le rezolve.

Cel care a susținut și promovat acest proiect de lege este nimeni altul decât președintele Uruguay, Jose Mujica, un fost luptător de gherilă, ales deputat, senator, iar din 2009 președinte al țării. Scopul său nu este acela de a promova consumul de droguri, ci de a “lua din mâna cartelurilor de droguri acest business”. El a asigurat public că Uruguay “nu va fi o țară cu iarbă pentru toți”. Printre prevederile legii se numără inclusiv aceea că pot avea acces la semințe și drept de cultivare doar rezidenții, nu și turiștii.

Cumpărarea de canabis a fost limitată la 40 grame/lună, greutate valabilă și pentru cei care o produc singuri.

Până acum, cea mai relaxată legislație era în Olanda, unde era permis consumul, însă este interzisă cultivarea. Cu toate acestea, pedepsele pentru cei care cultivă pentru consum propriu sunt mici, iar autoritățile sunt indulgente. De asemenea, în Colorado și Washington consumul medicinal sau recreațional de canabis a devenit legal din 2012.

Analiștii susțin că celelalte state din America de Sud, care se confruntă cu aceleași probleme cauzate de traficul de droguri, producția coordonată de carteluri și violențele generate de conflictele traficanților, urmăresc cu interes efectele introducerii acestei legi în Uruguay.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Autoare:Olesea Cember
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine