Rezultate Europa League 28.11.2013: Anji 1 – 1 Sheriff

Sheriff

Sheriff a avut nevoie doar de victorie în meciul decisiv cu Anji, jucat aseară în etapa a 5-a din fazele de grupe a Ligii Europa. Scorul final de 1-1 elimină orice șansă pentru ”viespi” de a accede în șaisprezecimile de finală.

Deși a condus în minutul 53 al partidei, desfășurate pe stadionul ”Saturn” din Ramenskoe, Sheriff a fost egalată în 5 minute, când fostul ei jucător, capitanul naționalei Moldovei de fotbal, Alexandru Epureanu, a marcat cu o lovitură de cap ce a trecut peste toată defensiva tiraspolenilor și de portar, intrând în poarta lui Vjekoslav Tomić. Pentru campioana Moldovei a înscris același Ismail Isa.

AZ 2 – 0 Maccabi Haifa

Deja calificate în 1/16 de finală sunt Valencia, Ludogorets, Salzburg, Esbjerg, Rubin, Fiorentina, Dnipro, Eintracht Frankfurt, Genk, Sevilla, Lyon, Trabzonspor, Lazio, Tottenham, Anji, AZ Alkmaar și PAOK.