Sheriff Tiraspol merge în grupele Ligii Europa pentru a treia oară

sherif

Sheriff Tiraspol reușește cea de-a treia calificare în grupele Ligii Europa, după ce a câștigat manșa secundă împotriva sârbilor de la FK Vojvodina, scor 2-1.

Campioana Moldovei a reușit un meci bun în această seară, la Tiraspol, în manșa a doua a barajului de calificare, învingând cu scorul de 2-1 formația FK Vojvodina Novi-Sad din Serbia, prin golurile reușite de Jhulliam în minutul 59 și Fernando în minutul 67.

Sârbii au redus din diferență în minutul 90 prin Lekovici, iar finalul a fost unul dramatic, arbitrul Tony Chapron din Franța a prelungit meciul cu peste, atenție, 7 minute. În meciul tur scorul a fost egal, 1-1.

Tiraspolenii au mai jucat în grupele Europa League în sezonul 2009-2010, când a fost alături de formațiile Steaua București, Fenerbahce Istanbul și Twente, cât și în sezonul 2010-2011, într-o grupă cu Alkmaar, Dinamo Kiev și BATE Borisov.

Sursă: Jurnal.md

Taguri: #europa league