(foto) Radu Albot scrie istorie. Tenismenul moldovean a ajuns printre primii 50 cei mai buni jucători de tenis ai lumii

20190310_IndianWells_P5S_6388

Tenismenul moldovean, Radu Albot, a urcat încă 7 poziții în calsamentul celor mai buni jucători de tenis din lume și ocupă locul 46. Aceasta este cea mai bună clasare a sportivului în carieră și cea mai bună în istoria Republicii Moldova.

Avansarea dată se datorează șirului de victorii înregistrare de Radu în ultima perioadă, dar și cuceririi titlului de campion al turneului ATP 250 Delray Beach Open 2019.

radu albot istorie

Radu

În clasamentul de dublu, Radu se află pe locul 73.

radu albot istorie1

Sportivul moldovean își începe astăzi evoluția în etapa de calificare la un nou turneul ATP Masters 1000 – Miami Open.

Amintim că, Radu Albot, a câștigat turneului ATP 250 „Delray Beach Open”. Sportivul este singurul jucător de tenis din Moldova care reușește să câștige un turneu din seria ATP Tour 250.

New York Times despre Radu Albot: „Moldoveanul care a câștigat turneul ATP și cel mai mare salariu din carieră sa”

Tenismenul moldovean, Radu Albot, a câștigat turneul de tip Challenger de la Liuzhou din China

Radu Albot a câștigat turneul Challenger din Shenzhen. Pe ce loc se află în clasamentul ATP