Din nou cod galben de caniculă! Vom avea până la +37 de grade Celsius la începutul săptămânii viitoare

soare
Foto:agroexpert.md

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță din nou cod galben de caniculă. Conform meteorologilor, în intervalul zilelor 16-19 august, în orele amiezii, se prevede vreme caniculară cu maxime termice de +33 °C și mai mult.

Codul galben a fost emis astăzi, 13 august, și este valabil pentru întreg teritoriul țării.

Conform prognozelor oferite de meteorologi, la începutul săptămânii viitoare în Moldova, se vor înregistra până la +37 de grade Celsius.

RISCURI (pe timp de vreme caniculară)

# Risc de afectare a stării de sănătate a populaţiei (leşinuri, crize de hipertensiune, insolaţii, arsuri, deshidratări), îndeosebi a celor din grupele de risc major (copiii, vârstnicii, bolnavii cu afecţiuni cronice, în special cardiace şi respiratorii).

# Afectarea capacităţii de muncă.

# Veştejirea, uscarea, îngălbenirea frunzelor, fructelor coapte şi necoapte, întreruperea creşterii culturilor agricole.

SE RECOMANDĂ (pe timp de vreme caniculară)

# Evitarea expunerii prelungite la soare între orele 11.00 și 18.00.

# Purtarea pălăriilor de soare, hainelor lejere de culori deschise, confecționate din țesături naturale.

# Consumul zilnic a circa 1,5- doi litri de lichide.

# Evitarea excesului de cafea şi a consumului de băuturi alcoolice.

# Reducerea intensităţii şi ritmului activităţilor fizice.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine