Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță din nou cod galben de caniculă. Conform meteorologilor, în intervalul zilelor 16-19 august, în orele amiezii, se prevede vreme caniculară cu maxime termice de +33 °C și mai mult.
Codul galben a fost emis astăzi, 13 august, și este valabil pentru întreg teritoriul țării.
Conform prognozelor oferite de meteorologi, la începutul săptămânii viitoare în Moldova, se vor înregistra până la +37 de grade Celsius.

RISCURI (pe timp de vreme caniculară)
# Risc de afectare a stării de sănătate a populaţiei (leşinuri, crize de hipertensiune, insolaţii, arsuri, deshidratări), îndeosebi a celor din grupele de risc major (copiii, vârstnicii, bolnavii cu afecţiuni cronice, în special cardiace şi respiratorii).
# Afectarea capacităţii de muncă.
# Veştejirea, uscarea, îngălbenirea frunzelor, fructelor coapte şi necoapte, întreruperea creşterii culturilor agricole.
SE RECOMANDĂ (pe timp de vreme caniculară)
# Evitarea expunerii prelungite la soare între orele 11.00 și 18.00.
# Purtarea pălăriilor de soare, hainelor lejere de culori deschise, confecționate din țesături naturale.
# Consumul zilnic a circa 1,5- doi litri de lichide.
# Evitarea excesului de cafea şi a consumului de băuturi alcoolice.
# Reducerea intensităţii şi ritmului activităţilor fizice.






