Modul de acordare a unor burse studențești din Republica Moldova ar putea fi regândit. Ministerul Educației și Cercetării (MEC) intenționează să reducă numărul burselor acordate masteranzilor, redirecționând banii către bursele de la licență. Informațiile au fost precizate de ministrul Dan Perciun pentru #diez, care a spus că, pe lângă aceste modificări, urmează și indexarea anuală a burselor.
Dan Perciun a menționat că, în următoarele săptămâni, va fi elaborat un proiect de hotărâre privind majorarea burselor pentru domeniile STEM – Matematică, Fizică, Chimie, Biologie, Inginerie, Arhitectură și alte specialități conexe. Potrivit ministrului, inițiativa „va încuraja tinerii să aleagă aceste domenii, care contribuie direct la dezvoltarea economiei naționale”, și va viza exclusiv studenții care abia au început studiile.
Proiectul ar urma să ducă și la reducerea ponderii studenților de la masterat care vor beneficia de burse, scopul fiind redirecționarea resurselor financiare către bursele de la licență.
În Moldova, aproximativ 60 % dintre masteranzi primesc bursă, comparativ cu aproape 15 % în România. Este legitim să ne întrebăm de ce la noi proporția este atât de mare. La licență, procentul studenților bursieri este de circa 25 %.
Dan Perciun, ministrul educației și cercetării
Prioritatea ar fi să încurajăm tinerii să vină la studii de licență în Republica Moldova și să-i ajutăm să-și acopere costurile pentru această treaptă, care este una fundamentală. Când vorbim despre master, discutăm despre persoane care, de regulă, sunt angajate, au și alte surse de venit și posibilitatea de a-și acoperi aceste necesități.
Întrebat de #diez dacă nota minimă necesară pentru obținerea unei burse, care în prezent este de 6,5, ar putea fi majorată, ministrul a spus că MEC încă „meditează asupra acestui aspect” și că există posibilitatea ca pragul să fie crescut.
Proiectul de hotărâre ar urma să fie supus în următoarele două săptămâni consultărilor publice.






