„Justiție, nu corupție!” De ce protestează oamenii din România a patra zi consecutiv

image_2025-12-14_111234125
Foto: Eli Driu/Libertatea

Peste 5.000 de persoane au protestat sâmbătă seara în Piața Victoriei din București și în alte orașe din România. Oamenii au cerut independența justiției și schimbări importante în sistemul judiciar, după dezvăluirile unui documentar Recorder despre presiuni și nereguli din justiție. Protestatarii au afișat bannere cu mesaje împotriva corupției și au scandat lozinci critice la adresa conducerii sistemului judiciar. Ei cer revocarea Liei Savonea din funcția de președintă a Înaltei Curți de Casație și Justiție și demisia altor oficiali considerați responsabili.

Pe lângă cererile de demisie, participanții au transmis apeluri pentru reformarea legilor justiției, reducerea controlului politic asupra sistemului și asigurarea unui mediu în care judecătorii și procurorii să își poată exercita atribuțiile fără interferențe.

Reacția instituțiilor judiciare a fost variată: Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a respins criticile ca fiind o tentativă de destabilizare a autorității, în timp ce sute de magistrați au semnat o scrisoare deschisă în care condamnă abuzurile și cer transparență și responsabilitate.

Pe fondul acestor proteste, societatea civilă, dar și comunitatea magistraților continuă să ceară schimbări reale pentru consolidarea independenței justiției în România.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine