Mai multe instituții din domeniul ocrotirii și sănătății vor fi reorganizate. La propunerea ministrei sănătății, Ala Nemerenco, Guvernul a votat reorganizarea Instituției medico-sanitare publice Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă” prin fuziunea (absorbţia) Instituției medico-sanitare publice Spitalul de Dermatologie și Maladii Comunicabile.
Conform proiectului de lege, instituțiile respective sunt două instituții medicale publice spitalicești de nivel republican terțiar și oferă servicii de asistență medicală practic similare în domeniul diagnosticării și tratamentului bolilor infecțioase și contagionase.
Principalele cauze care au dus la apariția problemei sunt:
# carențele în modul de organizare și funcționare a instituțiilor respective;
# utilizarea ineficientă a mijloacelor financiare de către acestea;
# starea deplorabilă a clădirilor ale IMSP SCBI „Toma Ciorbă” ale căror termen de exploatare este depășit considerabil și nu corespund cerințelor contemporane.
Astfel, în urma reorganizării, în termen de 15 zile, va fi instituită o comisie de transmitere a bunurilor, iar acțiunea se va desfășura în termen de 30 de zile. De asemenea, va fi transferat și personalul în conformitate cu legislația muncii din contul și în limitele
mijloacelor financiare ale instituției absorbante.
A fost votată și încadrarea Centrului Republican de Reabilitare pentru Copii în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală și modificarea denumirii acestuia în Instituția medico-sanitară publică Centrul Republican de Reabilitare pentru Copii.
Proiectul de hotărâre va intra în vigoare la 1 ianuarie 2024.






