Așa-zisa „Curte Supremă” din Stânga Nistrului a condamnat la 20 de ani de închisoare un tânăr originar din Chișinău

tiraspol
Foto:Gsp

Alexandru Dimov, tânărul originar din Chișinău care a fost învinuit că ar fi dat foc comisariatului din Tiraspol în luna mai 2022, a fost condamnat la 20 de ani de închisoare de către așa-numita Curte Supremă din Stânga Nistrului. Sentința poate fi contestată în termen de o săptămână și nu este definitivă.

Este important de menționat că verdictul a fost citit în spatele ușilor închise, iar conform presei locale, cu 15 minute înainte de începerea ședinței de judecată, Dimov ar fi scris o declarație prin care se opunea prezenței presei în sala de judecată.

Până în prezent, Biroul politicii pentru reintegrare nu a emis nicio reacție în legătură cu această sentință.


Amintim că, în data de 24 mai 2022, așa-numitul Minister al Afacerilor Interne din regiunea transnistreană a anunțat că două persoane din Republica Moldova, Chișinău, sunt suspecte de incendierea clădirii așa-zisului Comisariat Militar Republican din regiune. De asemenea, așa-zisele autorități de la Tiraspol menționau atunci că una dintre acele două persoane acuzate „are legături cu structurile de forță din Moldova”.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine