ANRE a abrogat hotărârea care interzicea exportul de energie electrică în perioada stării de alertă pe piață

anre
Foto:ANRE

Astăzi, 3 februarie 2023, a fost abrogată Hotărârea Consiliului de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) nr. 790 din 13 octombrie 2022, privind interzicerea exportului energiei electrice din Republica Moldova în perioada stării de alertă pe piața energiei electrice.

În decizia de astăzi, Agenția a ținut cont de faptul că S.A. „Energocom” are asigurate cantitățile necesare de energie electrică, întrucât a semnat un contract de achiziționare a energiei electrice cu Centrala termoelectrică de la Cuciurgan, dar și alte contracte cu mai mulți furnizori din România.

Menționăm că interdicția respectivă a fost impusă din cauza sistării exportului energiei electrice către Uniunea Europeană și Republica Moldova de către Ucraina, consecință a atacurilor rusești asupra infrastructurii energetice. La acel moment, țara noastră importa din Ucraina 30 % din totalul energiei electrice consumate.

În comunicatul ANRE se arată că aceasta își exercită atribuțiile privind promovarea și facilitarea accesului participanților la piețele energiei electrice în conformitate cu legile sectoriale.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine