Tenismena Simona Halep a câștigat finala turneului WTA 1000 de la Toronto, Canada

Simona Halep

Românca Simona Halep a reușit să o învingă pe Beatriz Haddad Maia din Brazilia în finala turneului de categorie WTA 1000 de la Toronto, Canada. Astfel, tenismena din România a cucerit titlul de campioană a turneului.

Este primul trofeu pe care Simona Halep îl cucerește în carieră la Toronto, scrie digisport.ro.

Scorul meciului a fost de 6-3, 2-6, 6-3.

În urma acestui meci, Simona Halep va fi, de luni, 15 august, pe locul 6 WTA, cu 3 225 de puncte, la 6 65 de puncte distanță de locul 5, ocupat de Ons Jabeur.

Amintim că sâmbătă, 13 august, înotătorul român David Popovici a câștigat medalia de aur la proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de natație de la Roma. La această probă tânărul în vârstă de 17 ani a doborât recordul mondial din 2009.