Înotătorul român David Popovici a devenit campion european la 100 de metri liber. A doborât recordul mondial

David Popovici

Înotătorul român David Popovici a câștigat, sâmbătă, 13 august, medalia de aur la proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de natație de la Roma. La această probă tânărul în vârstă de 17 ani a doborât recordul mondial din 2009, înregistrând un rezultat de 46 sec 86/100.

Vechiul record mondial al probei era deținut de brazilianul Cesar Cielo Filho (46 sec 91/100), din 2009, scrie agerpres.ro.

Popovici deține astfel la 100 de metri liber, recordul mondial de seniori și juniori, recordul european de seniori și juniori, precum și recordul competiției.

La proba de sâmbătă, 13 august, maghiarul Kristof Milak a câştigat argintul, în 47 sec 47/100, iar bronzul a revenit italianului Alessandro Miressi, în 47 sec 63/100.

Amintim că David Popovici a câștigat pe 22 iunie medalia de aur la proba de 100 de metri liber la Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta, după ce pe 20 iunie a câștigat aurul și în proba de 200 de metri liber.