UPDATE: această decizie este la nivel de discuții/propuneri, iar eventualele decizii privind activitatea agenților economici sunt adoptate de către Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică. Astfel, în cafenelele și restaurantele din Republica Moldova ar putea fi introduse noi măsuri de acces cu scopul de a evita un posibil lockdown. În această ordine de idei, administratorul unității de alimentație publică va decide privind declararea localului „COVID free”, prin urmare vizitatorii ar urma să prezinte un act privind imunizarea, prezența anticorpilor, un test negativ la COVID-19, în caz contrat localurile vor activa la o capacitate redusă.
UPDATE (14.51): ședința convocată de către Ministrul Economiei, Sergiu Gaibu, cu reprezentanții mediului de afaceri a avut un scop consultativ, pentru a discuta eventualele propuneri către Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică (CNESP) în vederea diminuării riscului pandemic. Ministerul Economiei nu obligă angajații HoReCa să prezinte documente confirmative anti-COVID-19.
Știre inițială: în această propunere se menționează că angajații care activează în sectorul HORECA și comerț vor trebui să prezinte cel puțin un document confirmativ anti-COVID 19, care să confirme vaccinarea împotriva virusului SARS-CoV-2, rezultatul negativ al unui test RT-PCR nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen nu mai vechi de 48 de ore.
Măsurile respective vizează unitățile de alimentație publică cu sală de servire; evenimentele private organizate în unități de alimentație publică; angajații implicați în prestarea serviciilor comerciale, vânzătorii și personalul care activează în suprafețele comerciale; unitățile de comerț ambulant amplasate în aer liber; unitățile comerciale de comerț cu amănuntul sau cu ridicata care dispun de suprafață comercială închisă și zonele de agrement.
Sergiu Gaibu a venit cu unele recomandări privind extinderea programului de activitate a agenților economici, unde este posibil dacă aceasta ar duce la fluidizarea clienților și ar duce la evitarea aglomerațiilor în spațiile închise. Ministrul a propus introducerea posibilității de distribuire și comercializare a mijloacelor de protecție la intrarea în piețe și centre comerciale.
Membrii Comisiei Naționale Extraordinare pentru Sănătate Publică (CNESP) au aprobat luni, 23 august, noi măsuri de sănătate publică, în scopul prevenirii cazurilor de infectare cu COVID-19. Potrivit CNESP, de la 1 septembrie 2021, instituțiile de învățământ primar, gimnazial, liceal, învățământ profesional tehnic și universitar își vor desfășura activitatea cu prezența fizică a elevilor și studenților, în condițiile respectării măsurilor de sănătate publică dispuse de CNESP.
Conform CNESP, în toate instituțiile de învățământ din țară rămâne obligatorie purtarea măștilor de protecție (cu acoperirea nasului și a gurii) în toate spațiile închise atât pentru personalul didactic, nedidactic și auxiliar, cât și pentru studenți și vizitatori, indiferent de statutul de vaccinare al acestora. Măștile uzate se vor colecta în coșuri de gunoi special prevăzute în acest scop, acestea fiind dotate cu capac, pedală pentru deschidere și sac în interior. Vor fi asigurate condiții optime și pentru spălarea mâinilor, la fel și necesarul de substanțe dezinfectante.






