O nouă medalie pentru Moldova. Denis Tachii a cucerit argintul la Cupa Mondială la sambo

Sambo

Sportivul moldovean, Denis Tachii, a cucerit medalia de argint la Cupa Mondială la sambo. Competiția a avut loc la Complexul sportiv Lujniki din Moscova.

Moldova s-a clasat pe locul 13 în clasamentul pe medalii, grație locului 2 cucerit de Denis Tachii. La +100 kg, el a fost învins doar de georgianul Beka Berdzenishvili. Sportivul moldovean a obținut 2 victorii la Moscova. În categoria sa au evoluat 9 luptători.

În clasamentul pe medalii, Rusia s-a clasat pe primul loc (19-5-2), urmată de Uzbekistan (2-6-5) și Belarus (2-5-4).

La această ediție a Cupei Mondiale la sambo au participat sportivi din 35 de țări.

Amintim că, Denis Tachii a devenit câștigător al turneului internațional de la Herson la proba sambo.