Dodon a refuzat, Candu a semnat. Stadionul Republican a fost transmis în proprietate Ambasadei SUA în Moldova

22_big

Decretul de promulgare a legii cu privire la transmiterea cu titlu oneros a unui bun imobil a fost semnat de preşedintele parlamentului, Andrian Candu. Documentul a fost publicat în Monitorul Oficial și face parte din cele cinci documente semnate de speaker după ce șeful statului, Igor Dodon, a refuzat repetat să le promulge, comunică MOLDPRES.

Terenul cu suprafața de 5,1814 hectare, pe care activa anterior Stadionul Republican, va fi transmis în proprietate Statelor Unite ale Americii în vederea edificării noului sediu al Ambasadei.

Documentul prevede că guvernul va asigura determinarea valorii bunului imobil, negocierea prețului și semnarea contractului de vânzare-cumpărare a bunului imobil, pentru a garanta transmiterea cu titlu oneros a proprietății către Ambasadă.

Termenul de „titlu oneros” reprezintă, potrivit definiţiei, „contract prin care fiecare parte urmăreşte să obţină un avantaj în schimbul obligaţiilor pe care şi le asumă”.

SUA și-a arătat intenția de a procura terenul fostului stadion pe 27 decembrie 2017. Ulterior, Guvernul Republicii Moldova și Statele Unite ale Americii au semnat un Memorandum privind achiziționarea proprietății pentru construcția unui nou sediu al Ambasadei SUA în Republica Moldova.

Președintele parlamentului Andrian Candu a deținut pe 10 decembrie interimatul funcției de președinte al țării pentru semnarea a cinci legi.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine