Igor Beșleaga a câștigat titlul de Campion European de Grappling, ediția 2017

box2

Moldoveanul Igor Beșleaga a câștigat aurul la Campionatul European de grappling, alysh, lupte la brâu, kazakh kuresh și lupte tradiționale. După lupta cu ucraineanul Yaroshuchuk, Beșleaga a fost distins cu medalia de aur și Titlul de Campion European de Grappling, ediția 2017.

În cadrul campionatului alți doi sportivi moldoveni s-au bucurat de succes. Astfel, Ion Cojocaru (77 kg) s-a întors acasă cu medalia de bronz, iar Grigore Panfilii a adus argintul țării noastre în categoria de 71 kg.

La proba – lupta iraniană pelivan, luptătorii, Isac Mihail (80 kg) şi Gheorghe Erhan (90 kg) au urcat pe poziția 5 în clasamentul final.

La competiție au participat 14 țări, iar Republica Moldova a fost reprezentată de 3 sportivi și un antrenor.

Campionatul European de grappling, alysh, lupte la brîu, kazakh kuresh și lupte tradiționale, rezervat seniori
s-a desfășurat în perioada 30 aprilie – 2 mai, în or. Novi Sad (Serbia).