Liderul PSRM, Igor Dodon, și-a exprimat dreptul la vot pentru un președinte al poporului, pentru un președinte al „tuturor”. În același context, Dodon a menționat că a votat împotriva celor care au fost la guvernare șapte ani, împotriva „oligarhilor”.
„Am votat pentru un nou început. Am votat împotriva celor care au fost la guvernare șapte ani. Împotriva celor care au distrus țara. Sunt ferm convins că majoritatea cetățenilor vin cu speranța că va fi mai bine. Eu am votat pentru o Moldovă prosperă, unde părinții noștri să simtă că statul are nevoie de ei. Eu sper ca astăzi să fie primul și ultimul tur. Îi îndemn pe toți tinerii să vină masiv la vot”, a conchis Dodon.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






