Pe 10 decembrie, la Wroclaw, Polonia, vor fi desemnate premiile Academiei Europene de Film (European Film Academy). În total, 50 de filme de ficțiune și altele 15 filme documentare au fost nominalizate ca pretendente la premii.

Academia Europeană de Film reunește aproximativ 3 000 de profesioniști de film. Aceasta a fost fondată în anul 1988 la Berlin. Anul acesta, 33 de țări europene vor fi reprezentate anul la premiile Academiei. Printre acestea se regăsește și România cu filmele „Bacalaureat”, scris, regizat și produs de Cristian Mungiu și „Sieranevada”, regizat de Anca Puiu și produs de Cristi Puiu.

Reamintim că, anul trecut filmul „Youth”, regizat de italianul Paolo Sorrentino a fost desemnat cel mai bun film european,  cu lauri fiind încununați de asemenea și actorii Michael Caine și Charlotte Rampling.

Nominalizările la categoria ficțiune

24 WEEKS/24 WOCHEN
Germania
102 min.
Regizate de: Anne Zohra Berrached
Scris de: Carl Gerber & Anne Zohra Berrached
Produs de: Melanie Berke, Tobias Büchner & Thomas Kufus

A MAN CALLED OVE/EN MAN SOM HETER OVE
Suedia, Norvegia
100 min.
Scris și regizat de: Hannes Holm
Produs de: Annica Bellander Rune & Nicklas Wikström Nicastro

A WAR/KRIGEN
Danemarca
115 min.
Scris și regizat de: Tobias Lindholm
Produs de: René Ezra & Tomas Radoor

BEING 17/QUAND ON A 17 ANS
Franța
114 min.
Regizat de: André Téchiné
Scris de: André Téchiné & Céline Sciamma
Produs de: Olivier Delbosc & Marc Missonier

BEYOND THE MOUNTAINS AND HILLS/ME’EVER LAHARIM VEHAGVAOT
Israel, Germania, Belgia
92 min.
Scris și regizat de: Eran Kolirin
Produs de: Eilon Ratzkovsky, Yochanan Kredo, Yossi Uzrad, Lisa Shiloach Uzrad, Guy Jacoel, Diana Elbaum, Sébastien Delloye, Michael Weber & Viola Fügen

CHEVALIER
Grecia, Germania
99 min.
Regizat de: Athina Rachel Tsangari
Scris de: Efthimis Filippou & Athina Rachel Tsangari
Produs de: Maria Hatzakou, Christos V. Konstantakopoulos & Athina Rachel Tsangari

DAWN/AUSMA
Letonia, Polonia, Estonia
96 min.
Scris și regizat de: Laila Pakalniņa
Produs de: Laila Pakalniņa, Kaspar Kallas & Małgorzata Staron

DEATH IN SARAJEVO/SMRT U SARAJEVU / MORT À SARAJEVO
Franța, Bosnia & Herțegovina
85 min.
Scris și regizat de: Danis Tanović
Produs de: Amra Baksić Camo & François Margolin

DON’T BE BAD/NON ESSERE CATTIVO
Italia
102 min.
Regizat de: Claudio Caligari
Scris de: Claudio Caligari, Francesca Serafini & Giordano Meacci
Produs de: Paolo Bogna, Simone Isola & Valerio Mastandrea

ELLE
Franța, Germania
130 min.
Regizat de: Paul Verhoeven
Scris de: David Birke
Produs de: Saïd Ben Saïd

FLORENCE FOSTER JENKINS
UK
110 min.
Regizat de: Stephen Frears
Scris de: Nicholas Martin
Produs de: Michael Kuhn

FRENZY/ABLUKA
Turcia, Franța, Qatar
119 min.
Scris și regizat de: Emin Alper
Produs de: Nadir Öperli, Enis Köstepen & Cem Doruk

GRADUATION/BACALAUREAT
Romania, Franța, Belgia
128 min.
Scris, regizat și produs de: Cristian Mungiu

I, DANIEL BLAKE
UK, France
97 min.
Regizat de: Ken Loach
Scris de: Paul Laverty
Produs de: Rebecca O’Brien

I, OLGA HEPNAROVA/JÁ, OLGA HEPNAROVÁ
Cehia, Polonia, Slovacia, Franța
105 min.
Scris și rgizat de: Tomáš Weinreb & Petr Kazda
Produs de: Vojtěch Frič, Tomáš Weinreb, Petr Kazda, Marcin Kurek, Sylwester Banaszkiewicz, Marian Urban & Guillaume de Seille

JULIETA
Spania
96 min.
Scris și regizat de: Pedro Almodóvar
Produs de: Agustín Almodóvar

KILLS ON WHEELS/TISZTA SZÍVVEL
Ungaria
105 min.
Scris și regizat de: Attila Till
Produs de: Judit Stalter

KÖPEK
Elveția
98 min.
Scris și regizat de: Esen Işık
Produs de: Brigitte Hofer & Cornelia Seitler

LAND OF MINE/UNDER SANDET
Danemarca, Germania
97 min.
Scris și regizat de: Martin Zandvliet
Produs de: Mikael Rieks & Malte Grunert

LETTERS FROM WAR/CARTAS DA GUERRA
Portugalia
105 min.
Regizat de: Ivo M. Ferreira
Scris de: Edgar Medina & Ivo M. Ferreira
Produs de: Luís Urbano & Sandro Aguilar

LIKE CRAZY/LA PAZZA GIOIA
Italia, Franța
118 min.
Regizat de: Paolo Virzì
Scris de: Paolo Virzì & Francesca Archibugi
Produs de: Marco Belardi

LOST IN MUNICH/ZTRACENI V MNICHOVĚ
Cehia
105 min.
Scris și regizat de: Petr Zelenka
Produs de: David Ondříček

MAMMAL
Irlanda, Luxemburg, Olanda
96 min.
Scris și regizat de: Rebecca Daly
Produs de: Macdara Kelleher, Conor Barry, Jesus Gonzalez, Gilles Chanial & Reinier Selen

MIMOSAS
Spania, Maroc, Franța, Qatar
96 min.
Regizat de: Oliver Laxe
Scris de: Oliver Laxe & Santiago Fillol
Produs de : Felipe Lage Coro, Lamia Chraibi & Nadia Turincev

ON THE OTHER SIDE/S ONE STRANE
Croația, Serbia
85 min.
Regizat de: Zrinko Ogresta
Scris de: Mate Matišić & Zrinko Ogresta
Produs de: Ivan Maloča

ONE OF US/EINER VON UNS
Austria
86 min.
Scris și regizat de: Stephan Richter
Produs de: Arash T. Riahi & Karin C. Berger

PERFECT STRANGERS/PERFETTI SCONOSCIUTI
Italia
90 min.
Regizat de: Paolo Genovese
Scris de: Filippo Bologna, Paolo Costella, Paolo Genovese, Paola Mammini & Rolando Ravello
Produs de: Giampaolo Letta & Marco Belardi

PYROMANIAC/PYROMANEN
Norvegia, Suedia, Germania
96 min.
Regizat de: Erik Skjoldbjærg
Scris de: Bjørn Olaf Johannessen
Produs de: Edward Dreyer & Aage Aaberge

RAUF
Turcia
94 min.
Regizat de: Barış Kaya & Soner Caner
Scris de: Soner Caner
Produs de: Kazım Uğur Kızılaslan

ROOM
Irlanda, Canada
118 min.
Regizat de: Lenny Abrahamson
Scris de: Emma Donoghue
Produs de: Ed Guiney & David Gross

SIERANEVADA
România, Franța
173 min.
Scris și regizat de: Cristi Puiu
Produs de: Anca Puiu

SONG OF SONGS/PESN PESNEY
Ukraine
76 min.
Scris și regizat de: Eva Neymann
Produs de: Alexander Tkachenko

SPARROWS/ÞRESTIR
Islanda, Danemarca, Croațaia
99 min.
Scris și regizat de: Rúnar Rúnarsson
Produs de: Mikkel Jersin, Rúnar Rúnarsson, Birgitte Hald, Igor A. Nola & Lilja Snorradóttir

STRANGE HEAVEN/OBCE NIEBO
Polonia, Suedia
107 min.
Regizat de: Dariusz Gajewski
Scris de: Dariusz Gajewski & Michał Godzic
Produs de: Kuba Kosma & Dariusz Gajewski

SUFFRAGETTE
UK
106 min.
Regizat de: Sarah Gavron
Scris de: Abi Morgan
Produs de: Faye Ward

SUNTAN
Grecia, Germania
104 min.
Regizat: Argyris Papadimitropoulos
Scris de: Argyris Papadimitropoulos & Syllas Tzoumerkas
Produs de: Phaedra Vokali & Argyris Papadimitropoulos

THE ARDENNES/D’ ARDENNEN
Belgia, Olanda
90 min.
Regizat de: Robin Pront
Scris de: Jeroen Perceval
Produs de: Bart Van Langendonck

THE COMMUNE/KOLLEKTIVET
Danemarca, Suedia, Olanda
111 min.
Regizat de: Thomas Vinterberg
Scris de: Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm
Produs de: Sisse Graum Jørgensen & Morten Kaufmann

THE HAPPIEST DAY IN THE LIFE OF OLLI MÄKI/HYMYILEVÄ MIES
Finlanda, Germania, Suedia
94 min.
Regizat de: Juho Kuosmanen
Scris de: Mikko Myllylahti & Juho Kuosmanen
Produs de: Jussi Rantamäki

THE LURE/CÓRKI DANCINGU
Polonia
92 min.
Regizat de: Agnieszka Smoczyńska
Scris de: Robert Bolesto
Produs de: Włodzimierz Niderhaus

THE OLIVE TREE/EL OLIVO
Spania, Germania
98 min.
Regizat de: Iciar Bollain
Scris de: Paul Laverty
Produs de: Juan Gordon

THE PARADISE SUITE
Olanda, Suedia, Bulgaria
123 min.
Scris și regizat de: Joost Van Ginkel
Produs de: Ellen Havenith & Jeroen Beker

THE PEOPLE VS. FRITZ BAUER/DER STAAT GEGEN FRITZ BAUER
Germania
105 min.
Regizat de: Lars Kraume
Scris de: Oliver Guez & Lars Kraume
Produs de: Thomas Kufus

THE STUDENT/УЧЕНИК (UCHENIK)
Rusia
119 min.
Scris și regizat de: Kirill Serebrennikov
Produs de: Ilya Stewart

THE UNKNOWN GIRL/LA FILLE INCONNUE
Belgia, Franța
113 min.
Scris și regizat de: Jean-Pierre & Luc Dardenne
Produs de: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne & Denis Freyd

THINGS TO COME/L’AVENIR
Franța, Germania
100 min.
Scris și regizat de: Mia Hansen-Løve
Produs de: Charles Gillibert

TIKKUN
Israel
120 min.
Scris și regizat de: Avishai Sivan
Produs de: Ronen Ben Tal, Avishai Sivan, Moshe Edery & Leon Edery

TONI ERDMANN
Germania, Austria
162 min.
Scris și regizat de: Maren Ade
Produs de: Janine Jackowski, Jonas Dornbach, Maren Ade & Michel Merkt

TRUMAN
Spania, Argentina
108 min.
Regizat de: Cesc Gay
Scris de: Cesc Gay & Tomás Aragay
Produs de: Marta Esteban & Diego Dubcovsky

UNITED STATES OF LOVE/ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI
Polonia, Suedia
104 min.
Scris și regizat de: Tomasz Wasilewski
Produs de: Piotr Kobus & Agnieszka Drewno

Nominalizările la categoria filme documentare

21 X NEW YORK/21 X NOWY JORK
Polonia
71 min.
Scris și regizat de: Piotr Stasik
Produs de: Agnieszka Wasiak

A FAMILY AFFAIR
Olanda / Belgia
115 min.
Scris și regizat de: Tom Fassaert
Produs de: Wout Conijn

A GERMAN LIFE/EIN DEUTSCHES LEBEN
Austria
113 min.
Regizat de:Christian Krönes, Olaf S. Müller, Roland Schrotthofer & Florian Weigensamer
Scris de: Florian Weigensamer
Produs de: Roland Schrotthofer & Christian Krönes

BECOMING ZLATAN/DEN UNGE ZLATAN
Suedia/ Olanda / Italia
95 min.
Regizat de: Fredrik & Magnus Gertten
Scris de: Jesper Osmund, Fredrik Gertten & Magnus Gertten
Produs de: Margarete Jangård & Lennart Ström

DÉJÀ VU
Danemarca
88 min.
Scris și regizat de: Jon Bang Carlsen
Produs de: Marianne Christensen & Jon Bang Carlsen

EUROPE, SHE LOVES
Elveția/ Germania
99 min.
Regizat de: Jan Gassmann
Produs de: Lisa Blatter, Jan Gassmann, Andreas Hörl, Florian Schneider & Maren Lüthje

FIRE AT SEA
FUOCOAMMARE
Italia/ Franța
106 min.
Scris și regizat de: Gianfranco Rosi
Produs de: Donatella Palermo, Gianfranco Rosi, Serge Lalou, Camille Laemle, Roberto Cicutto, Paolo Del Brocco, Martine Saada & Olivier Pere

HERR VON BOHLEN
Germania
90 min.
Scris și regizat de: André Schäfer
Produs de: Jonas Niewianda

LOST AND BEAUTIFUL/BELLA E PERDUTA
Italia
87 min.
Regizat de: Pietro Marcello
Scris de: Maurizio Braucci & Pietro Marcello
Produs de: Sara Fgaier & Pietro Marcello

MALLORY
Cehia
97 min.
Scris și regizat de: Helena Třeštíková
Produs de: Kateřina Černá & Pavel Strnad

MR. GAGA
Israel / Suedia / Germania / Olanda
100 min.
Scris și regizat de: Tomer Heymann
Produs de: Barak Heymann

THE EVENT/СОБЫТИЕ (SOBYTIE)
Olanda/ Belgia
74 min.
Scris și regizat de: Sergei Loznitsa
Produs de: Sergei Loznitsa, Maria Choustova & Nicola Mazzanti

THE LAND OF THE ENLIGHTENED
Belgia / Irlanda/ Olanda/ Germania
87 min.
REgizat de: Pieter-Jan De Pue
Scris de: Pieter-Jan De Pue & David Dusa
Produs de: Bart Van Langendonck

THE LONGEST RUN/Ο ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΣ ΔΡΟΜΟΣ (O PIO MAKRIS DROMOS)
Greece
74 min.
Scris și regizat de: Marianna Economou
Produs de: Marianna Economou & Spiros Mavrogenis

WE’LL BE ALRIGHT/BREF MANUEL DE LIBERATION
Franța
78 min.
Scris și regizat de: Alexander Kuznetsov
Produs de: Rebecca Houzel