În două săptămâni începe vacanța! Anul de studii, pe ultima sută de metri

elevi_regulament_0-620×349

Până la sfârşitul anului de studii 2015-2016 au mai rămas două săptămâni. Potrivit şefei Direcţiei municipale educaţie, tineret şi sport, Tatiana Nagnibeda-Tverdohleb, în această perioadă elevii susţin testările finale şi se pregătesc de susţinerea examenelor de absolvire.

Şefa Direcţiei a declarat luni, 16 mai, la şedinţa operativă de la Primărie că în această perioadă peste şase mii de elevi din clasa a patra din instituţiile municipale susţin evaluările finale la matematică şi limba română.

Totodată, elevii din clasele a zecea şi a unsprezecea susţin începând cu această săptămână tezele semestriale. Elevii claselor a noua şi a douăsprezecea se pregătesc pentru susţinerea examenelor de absolvire.

În altă ordine de idei, Tatiana Nagnibeda-Tverdohleb a spus că au început şi pregătirile pentru sezonul estival. Astfel, s-a stabilit că în Chişinău vor activa 33 de tabere de odihnă pentru elevi. La fel, urmează a fi organizate licitaţii pentru selectarea taberelor din afara oraşului.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine