A cerut 350 de euro de la un elev! Un instructor auto din Bălţi, reţinut pentru trafic de influenţă

Scoala-de-soferi
Foto:auto-bild.ro

Un instructor auto din Bălţi a fost prins în flagrant delict de ofiţeri DGT „Nord” a CNA şi procurorii anticorupţie. Bărbatul este bănuit de trafic de influența.

Potrivit denunţătorului, instructorul împreună cu o persoană neidentificată la moment, ar fi pretins 350 de Euro de la un elev, susţinând că are influenţă asupra unor angajaţi din cadrul Secţiei Înregistrare a Transportului şi Calificarea Conducătorilor Auto Băţi, în vederea promovării examenul auto şi eliberarea ulterioară a permisului de conducere.

Urmare a măsurilor speciale de investigaţie şi a acţiunilor de urmărire penală, suspectul a fost prins în flagrant delict în momentul primirii celor 350 de euro. Bărbatul a fost recunoscut în calitate de bănuit şi reţinut pentru 72 de ore.

Pe acest caz a fost pornită o cauză penală în temeiul art. 326 alin. (2) lit. b) Cod Penal. Dacă vor fi găsit vinovat, bănuitul riscă o pedeapsă cu închisoare de la 2 la 6 ani sau amendă în mărime de la 3000 la 4000 unităţi convenţionale.

Conducerea urmăririi penale este în gestiunea Procuraturii Anticorupţie.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine