Două companii importatoare de carburanți au anunțat Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică că, în următoarele zile, vor reduce prețurile.
Informația a fost confirmată de reprezentantul Serviciului de presă al instituției, Anatol Barbei.
Astfel, pentru un litru de benzină, șoferii vor trebui să plătească 16 lei și 20 de bani, cu 55 de bani mai puțin.
Un litru de gaz lichefiat va costa 8 lei și 96 de bani, în scădere cu 25 de bani, iar prețul unui litru de motorină va fi mai mic cu 45 de bani și va costa 13 lei și 55 de bani.
Ieftinirea carburanților a început sâmbăta trecută. Până acum, benzinăriile au afișat prețuri mai mici doar pentru motorină.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






