Streleț a discutat, la New York, cu Klaus Iohannis. Despre ce au dialogat cei doi politicieni

strelet_iohannis
Foto:Prim-ministrul Valeriu Streleț a discutat, la New York, cu Președintele României, Klaus Iohannis

Întâlnirea dintre cei doi oficiali a avut loc în cadrul desfășurării sesiunii a 70-a a Adunării Generale ONU. Discuțiile au vizat dezvoltarea cooperării bilaterale, fiind salutată, în acest sens, desfășurarea recentă a ședinței comune a Guvernelor Republicii Moldova și României.

În cadrul discuțiilor, Prim-ministrul Valeriu Streleț și Președintele Klaus Iohannis s-au referit la domeniile importante de cooperare între cele două state, în special la cele din sfera energetică și comercial-economică, precum și la perspectiva valorificării asistenței rambursabile a României oferite Republicii Moldova. Valeriu Streleț a apreciat sprijinul constant pe care România îl acordă Republicii Moldova și disponibilitatea autorităților de la București de a continua să ofere ajutor țării noastre.

Președintele Klaus Iohannis a reiterat susținerea României pentru parcursul european al țării noastre și implementarea agendei de reforme proeuropene. Interlocutorii au discutat, de asemenea, despre situația regională de securitate și evoluțiile pe plan internațional.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Autoare:Olesea Cember
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine