Incident mortal la Edineț. Peste doi adolescenți a căzut o placă de beton

media_141967932241155600
Foto:Intervenție SMURD și salvatori în raionul Edineț. Un minor a decedat, iar altul se află în stare gravă PC: DSE

Un minor a decedat, iar altul se află în stare gravă la spital după ce o placă de beton a căzut peste cei doi băieți în vârstă de 16 ani. Tragicul incident a avut loc pe teritoriul unei uzine de fabricare a cărămizii din raionul Edineț.

Serviciul 901 Nord a fost alertat la ora 14:30 minute, precum că în satul Stolniceni, raionul Edineț, doi minori se află în pericol și este nevoie de ajutorul salvatorilor.

În teren au intervenit două echipe de salvatori și s-a stabilit că pe teritoriul unei foste uzine de fabricare a cărămizii, o placă de beton a căzut peste doi băieți de 16 ani. A fost salvat unul dintre băieți, care s-a ales cu traume și fracturi, iar al doilea a fost scos de sub placă, decedat. Pentru cel rămas în viață, a fost cerut un echipaj SMURD din cadrul Detașamentului căutare-salvare numărul 2 Bălți.

Echipa de paramedici i-a acordat primul ajutor, l-a stabilizat și îl transportă către spitalul din Bălți, starea pacientului fiind gravă. Toate circumstanțele urmează să fie investigate.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Autoare:Olesea Cember
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine