(foto, video) Barcelona a câștigat UEFA Champions League 2014/15

FBL-EUR-C1-JUVENTUS-BARCELONA-FINAL

FC Barcelona a câștigat un nou titlu în Liga Campionilor UEFA, al cincilea în principala competiție europeană de fotbal intercluburi.

În finala de la Berlin catalanii i-au avut ca adversari pe Juventus Torino. Barcelona s-a impus cu 1 – 3 datorită golurilor marcate de Ivan Rakitić (′4), Luis Suárez (′68) și Neymar (′90+7). Pentru Juve a înscris Álvaro Morata (′55).

Trofeul câștigat va rămâne în muzeul FC Barcelona pentru totdeauna, iar titlul de golgheter al acestei ediții de UEFA Champions League l-a obținut Neymar (10 goluri) la egalitate cu Messi și Cristiano Ronaldo, brazilianul având mai puține minute și meciuri jucate. Înlocuindu-l pe Andrés Iniesta în minutul 78, Xavi a stabilit un nou record de aparențe în Liga Campionilor UEFA.

De cealaltă parte, Juventus a devenit prima echipă care pierde șase finale europene.

Ceremonia de deschidere a Finalei Ligii Campionilor UEFA 2014/15, Berlin, 6 iunie 2015. PC: ODD ANDERSEN/AFP/Getty Images
Ceremonia de deschidere a Finalei Ligii Campionilor UEFA 2014/15, Berlin, 6 iunie 2015. PC: Martin Rose/Getty Images
Barcelona celebrând golul marcat de Rakitić. PC: Shaun Botterill/Getty Images
Marc-André ter Stegen (Barcelona) celebrează deschiderea scorului. PC: Paul Gilham/Getty Images
Gianluigi Buffon a reușit un super save. PC: Shaun Botterill/Getty Images
Álvaro Morata (Juventus) a egalat în minutul 55. PC: Laurence Griffiths/Getty Images
Álvaro Morata (Juventus) celebrează golul său din finală. PC: Laurence Griffiths/Getty Images
Luis Suárez (FC Barcelona) o aduce din nou pe Barcelona în avantaj. PC: Martin Rose/Getty Images
Suárez celebrând golul victoriei pentru „extratereștri”. PC: ODD ANDERSEN/AFP/Getty Images
Neymar a închis scorul de pe tabela de marcaj. PC: Matthias Hangst/Getty Images
Numele clubului de fotbal Barcelona imprimat pe trofeul UCL. PC: Getty Images
FC Barcelona - Campioana Europei 2014/15. PC: AFP/Getty Images
FC Barcelona – Campioana Europei 2014/15. PC: AFP/Getty Images
Barcelona devine pentru a cincea oară campioană europeană. PC: OLIVER LANG/AFP/Getty Images
FC Barcelona - câștigătorii UEFA Champions League 2014/15. PC: Shaun Botterill/Getty Images
FC Barcelona – câștigătorii UEFA Champions League 2014/15. PC: Shaun Botterill/Getty Images