Cea de-a V-a ediție a Festivalului Internațional al Școlilor de Teatru și Film „ClassFest” va avea loc la Chișinău în perioada 28 aprilie - 3 mai 2015.

Festivalul, aflat la cea de-a V-a ediție, va avea drept participanți reprezentanţi ai 13 academii din ţările Europei de Est şi Vest.

Victoria Melnic, rectorul AMTAP, a spus, pentru INFOTAG: „Festivalul este un eveniment cultural, menit să promoveze valorile artei contemporane, să menţină şi să dezvolte dialogul intercultural şi schimbul de experienţă între şcolile de teatru, să încurajeze tinerii artişti. Se desfăşoară cu deviza „Comunicare, gest şi mişcare””. Potrivit spuselor sale „acest eveniment cultural-educaţional nu este un concurs”. Ea a menţionat că „în cadrul festivalului vor fi prezentate spectacole bazate pe expresia corporală, de teatru-dans şi pantomimă, ateliere de dans şi de mişcare corporală, expoziţii, recitaluri”.

„Pentru prima oară, la „ClassFest” vor participa instituţiile de învăţământ artistic din Germania, Austria şi Franţa”, a spus rectorul universităţii.

 

Festivalul „ClassFest”

Festivalul „ClassFest”

Programul activităților pentru Festivalul de Teatru și Film „ClassFest” 2015:

Marți, 28 aprilie

ora 18:30 – Teatrul Eugène Ionesco:

Recital muzical susţinut de studenţii Academiei de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, Chișinău, Republica Moldova

ora 19:00 – Teatrul Eugène Ionesco:

Deschiderea Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru ClassFest

ora 19:30 – Teatrul Eugène Ionesco:

Improvizații coregrafice – Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, Chișinău, Republica Moldova (1h.30 min.)

Miercuri, 29 aprilie

ora 10:00 – 13:00 – Teatrul Naţional Mihai Eminescu, sala V.Cupcea:

Atelierul de creație „Soundbody”, moderatori Florin Fieroiu, Vlaicu Golcea, România (3h)

ora 13:00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice:

Prezentarea platformei Artelor Spectacolelor din Europa de Est – proiect al Institutului Adam Miskiewicz, Varșovia, Polonia

ora 15:00 – Teatrul Eugène Ionesco:

„Budbabkar. 2015/a fi păpușar. 2015”, de Silvia Vollmannova – Academia de Artă Teatrală din Bratislava, Slovacia (1h 35min.)

ora 18:00 – Teatrul Dramatic Rus de Stat A.P. Cehov:

„A fost odată ca niciodată un căţel”, de G.Hugaev – Institutul de Teatru Boris Șciukin, Moscova, Rusia (1h50 min.)

ora 21:30 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice:

Kantor. Diseară este ziua mea. Proiecții ale spectacolelor lui Tadeusz Kantor, Polonia (3h)

Joi, 30 aprilie

ora 09:30 – Restaurantul Me Gusto:

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

ora 10:00 – 13:00 – Teatrul Naţional Mihai Eminescu, sala V.Cupcea:

Atelierul de creație „Soundbody”, moderatori Florin Fieroiu, Vlaicu Golcea, România (3h)

ora 15:00 – Teatrul Ginta Latină:

„Hotelul celor două lumi”, de Eric-Emmanuell Schmitt – Universitatea de Arte din Tărgu-Mureș, România (1h 15 min.)

ora 17:00 – Teatrul Republican de Păpuşi Licurici:

„Bădăranii”, de Carlo Goldoni – Universitatea de Arte George Enescu, Iași, România (2h)

ora 21:00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice:

Kantor.Diseară este ziua mea. Proiecții ale spectacolelor lui Tadeusz Kantor, Polonia (3h)

Vineri, 1 mai

ora 09:30 – Restaurantul Me Gusto:

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

ora 11:00 – 13:00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice:

Workshop –Metoda Școlii Vahtangov, moderator Liudmila Voroșilova, Moscova, Rusia (2h)

ora 15:00 – Teatrul Republican Luceafărul:

„Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal”, de Matei Vișniec – Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, Chișinău, R. Moldova (1h 40 min)

ora 18:00 – Teatrul Ginta Latină:

„Şi actorii se împuşcă, nu-i aşa?”, de Ed. Hauswirth & Ensemble – Universitatea de Muzică şi Arte din Graz, Austria (1h 15min.)

ora 20:00 – Teatrul Dramatic Rus de Stat A.P. Cehov:

„Zbang” – A Musical Abba Fantasy, de Catherine Johnston – Universitatea Lucian Blaga din Sibiu, Departamentul de Artă Teatrală, Sibiu, România (1h 40 min.)

Sâmbătă, 2 mai

ora 09:30 – Restaurantul Me Gusto:

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

ora 11:00 – Teatrul Republican Luceafărul:

„Șah/Mat” – scenariu colectiv. Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, Chișinău, R. Moldova (50 min.)

ora 12:30 – Teatrul Naţional Mihai Eminescu sala V.Cupcea: :

„Filigran”, de Josif Brodski – Școala Națională de Film,TV și Teatru, Lodz, Polonia (45 min.)

ora 15:30 – Teatrul Republican de Păpuşi Licurici:

„Trei surori”, de Carlo Boso – Academia Internațională a Artelor Scenice, Franța (40 min.)

17.30 – Teatrul Eugène Ionesco:

După Kantor – performance, realizat de Teresa și Andrzej Welminski, actori ai Companiei Cricot 2 Polonia. Participanți: studenții Academiei de Muzică,Teatru și Arte Plastice, R. Moldova.

ora 20:00 – Teatrul Eugène Ionesco:

„Filoctet”, de Heiner Muller – Academia de Arte Dramatice Ernst Brusch, Berlin, Germania (1h 20min.)

Duminică, 3 mai

ora 09:30 – Restaurantul Me Gusto:

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

ora 11:00 – Grădina Publică Ştefan cel Mare –

„Pomul cu poveşti” de M. Nazarenco – Universitatea de Stat de Teatru, Film şi TV Karpenko – Karii, Kiev, Ucraina, (40 min.)

ora 11:00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice:

Workshop Contact non distanţă, actor – spaţiu, actor – spectator, Moderator Marcin Brzozowski, Lodz, Polonia (2 h)

ora 15:00 – Teatrul Republican Luceafărul:

„Jurnalul Annei Frank”, de Frances Goodrich și Albert Hackett – Universitatea de Teatru și Film Shota Rustaveli, Tbilisi, Georgia (2h)

ora 18:00– Teatrul Naţional Mihai Eminescu:

Recital muzical susţinut de studenţii Academiei de Muzică, Teatru şi Arte Plastice , Chişinău, Republica Moldova

ora 18:30– Teatrul Naţional Mihai Eminescu:

„Cine e fazanul?”, de G. Feydeau – Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I. L. Caragiale din București, România (2h)

Închiderea Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru şi Film ClassFest.