Elevii intră în vacanță de joi, 25 decembrie

6ae0eb723cfdc714bc589588f05cb2e1
Foto:PC: comisarul.ro

Elevii intră joi, 25 decembrie, în vacanţa pentru sărbătorile de iarnă şi vor reveni la ore pe 12 ianuarie, transmi, relevă IPN.

Anul şcolar 2014-2015 însumează 175 de zile, în conformitate cu Planul-cadru al Ministerului Educaţiei. După cele 18 zile de vacanţa de iarnă, următoarea vacanţă este cea intrasemestrială, din 21 februarie-1 martie pentru elevii claselor I-IV-a şi 25 februarie-1 martie pentru elevii claselor V-XII-a. La Paşti, elevii se vor odihni 10 zile, în perioada 11-20 aprilie.

Pentru elevii claselor absolvente, a IX-a şi a XII-a, situaţia academică se încheie până la 25 mai, în ultima săptămână a anului şcolar. În perioada 25-29 mai, se organizează activităţi de pregătire pentru sesiunea de examene. Pentru absolvenţii claselor a IX-a sesiunea de examene se desfăşoară în perioada 3-13 iunie, iar pentru absolvenţii liceului – 4-20 iunie.

Evaluarea finală la absolvirea şcolii primare se desfăşoară în perioada 11-22 mai. Vacanţa de vară începe pe 30 mai şi se încheie pe 31 august, însumând 94 de zile.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Autoare:Olesea Cember
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine