Un luptător moldovean a câștigat bronzul pentru Scoția, la Jocurile Commonwealth-ului

_76636372_etko

Viorel Etko a câștigat prima medalie la luptele greco-romane pentru Scoția, după 16 ani, în cadrul Jocurilor Commonwealth-ului 2014, care se desfășoară la Glasgow, Scoția.

Sportivul de 36 de ani s-a născut în Horodiște, R. Moldova și a ajuns în Marea Britanie fiind în căutare de azil, relatează BBC.

Viorel l-a bătut pe maltezul Adam Vella în lupta pentru bronz la categoria de 61 kg, stil liber.

„Ideea era să îmi fac treaba cât mai repede posibil. Planul a funcționat”, a spus Etko.

Etko, stabilit în Oldmeldrum, Aberdeenshire, a ratat ocazia de a evolua la Jocurile din 2002, desfășurate în orașul Manchester, pe motiv că era în așteptarea pașaportului Regatului Unit al Marii Britanii.

În cele din urmă, a debutat la Jocurile din Dehli, patru ani mai târziu, reușind să se poziționeze pe locul 5 la categoria de 60 kg.

În drumul său spre medalia de bronz obținută în Glasgow, Etko a trecut de canadianul Mike Asselstine în optimi. Apoi l-a învins pe englezul George Ramm în sferturile de finală, ca în semifinale să cedeze în fața altui canadian David Tremblay.

În competiția pentru bronz, Viorel Etko a demonstrat o evoluție grozavă, împiedicându-l pe Vella să câștige prima medalie pentru Malta la lupte greco-romane.

„Nu pot reda emoțiile prin cuvinte, sunt doar o persoană norocoasă”, a afirmat încântat Etko.

„În sport, probabil, mai mult pierzi decât câștigi și acesta este momentul când sunt mândru că am reușit ceva”, a adăugat Viorel.

Jocurile Commonwealth-ului se desfășoară în Glasgow, Școția, în perioada 23 iulie – 3 august 2014.