Moldova a obţinut 4 medalii la un Turneu Internaţional de lupte pentru seniori

media_139643675073746200
Foto:Nicolae Ceban în acțiune. PC: realitatea.md

În perioada 25 – 27 iulie 2014, în or. Bucureşti, România, s-a desfăşurat Turneul Internaţional de lupte rezervat seniori Memorial „Ion Cornianu & Ladislau Simon” lupte greco-romane, lupte libere şi lupte feminine.

Din partea Republicii Moldova au participat a 25 de sportivi, antrenori şi arbitri.

Luptătorul Nicolae Ceban (cat. 97 kg) la proba lupte libere şi Natalia Budu (cat. 53 kg) la proba lupte feminine au cucerit ambii medalia de aur la categoria menţionată.

Luptătorii Alexandru Chirtoacă (cat. 57 kg) şi Ianic Saculţan (cat. 74 kg) au obţinut ambii medalia de bronz.

Sportivii Alexandru Burca (cat. 74 kg), Andrei Prepeliță (cat. 61 kg), Vladimir Gotișan (cat. 65 kg) si Ivan Zamfirov (cat. 57 kg) s-au clasat pe locul 5 al turneului.

Competiţia a reunit circa 350 de sportivi din 20 de ţări ale lumii, înaintea Campionatului Mondial de lupte, care se va desfăşura în septembrie curent în Uzbekistan.

În prezent, lotul naţional de lupte libere din Republica Moldova se află în cantonament la Bucureşti, împreună cu lotul naţional român de lupte libere, pentru perioada 21 iulie – 11 august curent.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine