Moldova a cucerit bronzul la Campionatul Mondial de Atletism rezervat juniori din SUA

Andrian Mardare

În perioada 22 – 27 iulie 2014, în or. oraşul Eugene, SUA, s-a desfăşurat Campionatul Mondial de Atletism rezervat juniori.

Lotul naţional a fost reprezentat de către atleţii Nicolai Ceban, Andrian Mardare, Mihaela Tacu şi antrenorul Valeriu Lungu.

Andrian Mardare (aruncarea suliţei) a obţinut medalia de bronz, cu rezultatul de 72,81 m.

Nicolai Ceban (aruncarea discului) a stabilit un nou record naţional la juniori – 59,17 m, rezultatul său final fiind de 58,65 m, poziţionându-se astfel pe locul 11 în clasament.

Mihaela Tacu (aruncarea suliţei) a obţinut rezultatul de 45,12 m şi locul 27 în clasament.