Cupa Davis: Radu Albot a adus victoria Moldovei împotriva Belarusului

IMG_2258

Radu Albot a calificat Moldova la barajul pentru promovare din Grupa a II-a, zona Euro-Africană a Cupei Davis. Cel mai bun tenisman moldovean s-a impus în fața belarusului Egor Gherasimov într-un meci superb.

Albot a obținut victoria în fața lui Gherasimov în 5 seturi, scor final 3-6, 6-1, 6-3, 6-1, 6-2:

Scorul final de pe tabela de marcaj a Manejului de Atletică Ușoară

Radu Albot era condus cu 2-0 după seturi, însă a revenit în forță după pauza pe care a solicitat-o arbitrului meciului, în timp ce era condus în al 3-lea set cu 3-0 după game-uri.

Radu Albot în timpul celui de al 3-lea set în partida cu Egor Gherasimov

Totul conducea la un nou meci câștigat de Belarus, ce ar fi însemnat că scorul general ar fi fost egal 2 – 2.

Egor Gherasimov se descurca de minune în fața lui Radu

Totuși, Radu Albot a reușit să întoarcă scorul și meciul în favoarea sa, răspunzând cu 2 seturi câștigate cu același scor 6-3 și 6-1:

Egalitate perfectă înainte de setul decisiv

În mai multe rânduri, Radu agita publicul care l-a susținut în număr mare la Manej. Tribunele aproape pline au creat o atmosferă fascinantă.

Radu Albot sărbătorește obținerea primului break în fața lui Gherasimov
În pauze, publicul a demonstrat un șir de valuri mexicane

Steaguri ale Belarusului și ale Moldovei erau fluturate la Sala Polivalentă. Pentru această confruntare din Cupa Davis a venit un număr mare de fani și jurnaliști din Belarus.

Banca tehnică și loja VIP rezervată vizitatorilor
Steaguri ale Republicii Moldovei fluturate la fiecare minge câștigată de Radu

Ultimul game, cel decisiv, a fost adjudecat de Radu relativ greu. Având serviciul și de partea sa un triplu punct de meci, s-a ajuns la egalitate. De două ori Albot a avut avantaj, ca pe al treilea să-l transforme în câștig.

Radu Albot luptând pentru victorie în timpul ultimului game

După aceasta a urmat celebrarea. Turul cortului cu steagul Republicii Moldova, aruncarea în aer a protagonistului, autografe și declarațiile pentru presă nu au lipsit.