(foto) Cupa Davis: Partida de dublu a stabilit scorul general Moldova 2 – 1 Belarus

IMG_1866

Andrei Gorban și Andrei Ciumac au suferit o înfrângere în 3 seturi contra perechii din Belarus formată din Max Mirnîi și Egor Gheresimov, scor final 3-6, 2-6, 0-6.

Deși astăzi era programat să joace Radu Albot în pereche cu Andrei Ciumac, iar la belaruși Vladimir Ignatik și Max Mirnîi, în loc de Albot pentru Moldova a jucat Andrei Golban, în timp ce la Belarus a intrat Egor Gheresimov.

Aceste schimbări sunt firești în Cupa Davis și nu reprezintă o abatere de la regulament.

Max Mirnîi bate palma cu Egor Gheresimov după o minge reușită

În acest moment scorul general este de 2 – 1 pentru Moldova, însemnând că totul se va decide în unul dintre meciurile ce se vor disputa mâine, duminică, 6 aprilie 2014.

Vă reamintim că mai urmează a fi disputate următoarele partide:

13:00  Radu Albot – Vladimir Ignatik

17:00  Maxim Dubarenco – Dmitri Jîrmont

Andrei Golban și Andrei Ciumac în acțiune

Confruntarea din Cupa Davis contra Belarusului are loc în acest sfârșit de săptămână la Chișinău, la Sala Polivalentă a Manejului de Atletism și de data aceasta se joacă pe zgură.

Echipele și arbitrul central, la una din pauzele meciului

Meciurile contează pentru Grupa II, Zona Euro-Africană, runda a 2-a. Echipa care acumulează prima 3 victorii va juca barajul contra Danemarcei, cel mai probabil, pentru a promova în Grupa I, Zona Euro-Africană.

Andrei Ciumac răspunzând în forță loviturilor belarușilor

Cei ce doresc să susțină Moldova în Cupa Davis sunt așteptați mâine la Manej. Biletele costă între 50 și 70 lei.

Max Mirnîi răspunzând în același mod

Așa arăta scorul final pe tabela de marcaj:

Moldova n-a câștigat nici un set și doar 5 game-uri la partida de dublu contra Belarusului
Taguri: #tenis