Preşedintele de onoare al formaţiunii, Dumitru Diacov, i-a cedat funcţia de şef al fracţiunii PD în Parlament, liderului democrat, Marian Lupu. Decizia a fost luată în cadrul Consiliului Naţional Politic al partidului, care a avut loc astăzi.
„I-am propus lui Marian Lupu să vină în fruntea fracţiunii. Activitatea fracţiunii trebuie să fie strâns legată cu liderul partidului. Asta a fost ideea mea, care va fi discutată la şedinţa următoare a fracţiunii. Marian Lupu a primit vestea foarte calm”, a subliniat Dumitru Diacov.
Astăzi, deputatul PD Vlad Plahotniuc a anunţat că renunţă la mandat, menţionând mai multe motive.
La rândul său, Marian Lupu a declarat că acestea sunt nişte schimbări care vor consolida fracţiunea.
Sursa: Publika.md
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






