Pe parcursul zilei de 26 decembrie au apărut mai mulți candidați pe diverse circumscripții din Republica Moldova și de peste Hotare. Diez vă prezintă mai jos ce candidați la ora actuală sunt cunoscuți pentru fiecare circumscripție. În prezent, oficial, doar PSRM a lansat candidații din Circumscripții, însă despre candidații celorlalte partide se știe în prezent doar la nivel neoficial sau de pe surse. În continuare, vedeți cine și cu cine luptă, situația din prezent. Ținem să precizăm că blocul ACUM încă nu și-a desemnat toți candidații din circumscripții.

Numele candidaților sunt conform informațiilor apărute în spațiul public. Articolul prin urmare se va actualiza odată ce vor apărea nume noi, sau se vor schimba cele existente. Numele cu BOLD reprezintă conducători de partid, miniștri dar și alte persoane notorii din spațiul public și merită de atras atenție specială:

#Circumscripția 1, Briceni

Gnatiuc Mihail (PDM),
Zinaida Greceanîi (PSRM), președintele PSRM, deputată
Petrașișin Vasilii (Șor)
Vladimir Scutari (ACUM)
Anatolii Creciun (PCRM)
Maxim Chitoroagă (Partidul Nostru)

#Circumscripția 2, Ocnița 

Lesnic Vadim (PDM),
Irina Lozovan (PSRM),
Remus Ciobanu (ACUM),
Fedișin Eduard (Șor)
Eduard Drăgălin (PL)
Eduard Pleșca (Partidul Nostru)
Andrei Țopa (PCRM)

#Circumscripția 3, Edineț

Sîrbu Oleg (PDM),
Nicolae Melnic (PSRM),
Panciuc Ghenadie (Șor),
Elena Panuș (Partidul Nostru)
Dinu Plângău (ACUM)
Alexandr Zui (PCRM)
Marin Livădaru (Independent)
Marchici Vasile (PL)
Alexandru Brenici (Independent)
Anatolie Vengher (Independent)

#Circumscripția 4, Rîșcani

Urzică Iurie (PDM),
Vladimir Mizdernco (PSRM),
Tatiana Gamețchi (ACUM),
Cocieru Andrei (Șor),
Victor Bogatico (Partidul Nostru)
Petru Bărbieru (PCRM)

#Circumscripția 5, Glodeni

Leucă Ion (PDM),
Alexandr Minizianov (PSRM),
Rodica Nimerenco (ACUM),
Dvorjanscaia Irina (Șor),
Stela Onuțu (Partidul Nostru)
Alexandr Burlacu (Independent)
Nicolae Gorcea (Independent)
Mihail Corj (Independent)
Ion Purice (PL)

#Circumscripția 6, Drochia

Padnevici Corneliu (PDM),
Alexandr Lupașco (PSRM),
Svetlana Cornea (ACUM),
Svecla Grigorie (Șor),
Nina Cereteu (Partidul Nostru)
Ghenadie Morcov (PCRM)
Violeta Roșca (PL)
Nicolae Bîrnaz (PNL)

#Circumscripția 7, Soroca

Victor Său (PDM),
Aliona Pilipețcaia (PSRM),
Alexandru Cimbriciuc (Independent),
Elena Bodnarenco (PCRM), deputată a PCRM
Melnic Maxim (Șor),
Anastasia Televca (Partidul Nostru)
Larisa Ungureanu (ACUM)
Iurie Todirean (Independent)
Serghei Manchievici (PL)

#Circumscripția 8, Florești

Eugeniu Nichiforciuc (PDM),
Serghei Groza (PSRM),
Iurie Țap (ACUM),
Ladaniuc Ghendaie (Șor),
Ludmila Crijanovschi (Partidul Nostru)
Grigore Cojocaru (PCRM)
Anatolie Cărbune (PL)

#Circumscripția 9, Bălți 1

Buzurnîi Serghei (PDM),
Alexandru Usatîi (PSRM),
Elena Bordeianu (ACUM),
Ivan Osoianu (Partidul Nostru)
Igor Himici (Șor)
Said-Mixmat Amaev (PCRM)
Renata Grădinaru (Independent)
Diana Grosu (Independentă)

#Circumscripția 10, Bălți 2

Iordan Serghei (PDM),
Alexandr Nesterovschi (PSRM),
Arina Spătaru (ACUM),
Elena Grițco (Partidul Nostru)
Pavel Verejanu (Șor)
Serghei Rubțov (PCRM)
Dinu Diaconu (PL)

#Circumscripția 11, Fălești

Iraida Bînzari (PDM),
Oleg Savva (PSRM),
Botnar Alexandru (Șor),
Alexandru Severin (Partidul Nostru)
Vasili Tataru (Blocul ACUM)
Valeriu Muduc (PCRM)

#Circumscripția 12, Sîngerei

Brașovschi Gheorghe (PDM),
Vasile Luca (PSRM),
Țîbîrnă Igor (Șor)
Oazu Nantoi (Blocul ACUM)
Viorel Neagu (PCRM)
Arcadie Covaliov (Independent)
Ion Roșca (Independent)

#Circumscripția 13, Rezina

Graur Eleonora (PDM),
Valeriu Ciorici (PSRM),
Sergiu Cataranciuc (ACUM),
Nauc Leonid (Șor)
Elena Macrii (PCRM)
Ion Perciun (Independent)
Galina Andrieș (PNL)

#Circumscripția 14, Telenești

Vadim Lelic (PDM),
Alexandru Isac (PSRM),
Cristea Valerian (Șor)
Maria Ciobanu (ACUM), deputată
Mihai Moldovanu (PL)
Veaceslav Căpățînă (PCRM)

#Circumscripția 15, Călărași 

Ciubuc Nicolae (PDM), Ministru al Agriculturii
Ștefan Bolea (PSRM),
Igor Munteanu (ACUM), Expert IDIS-Viitorul
Vlasenco Olga (Șor)
Ion Leașcenco, (Partidul Democrația Acasă)
Iurie Chirinciuc (PL)
Anatolie Arhire (Independent)
Valeriu Savva (PCRM)

#Circumscripția 16, Ungheni

Guzun Ludmila (PDM),
Ghenadie Mitriuc (PSRM),
Baraniuc Antonina (Șor)
Octavian Țîcu (ACUM)
Alexandru Brînză (PL)
Mihai Goian (Independent)
Haralampie Chirilov (PCRM)

#Circumscripția 17, Nisporeni

Vladimir Plahotniuc (PDM), președinte al PDM
Pavel Artamonov (PSRM)
Ion Terguța (ACUM)
Mihai Ciorici (PCRM)
Iurii Cărbune (Independent)

#Circumscripția 18, Orhei (orașul Orhei)

Costin Vasile (PDM),
Mihai Catraniuc (PSRM),
Ilan Șor (Partidul Șor), primar de Orhei, președinte de Partid
Valeriu Munteanu (ACUM), deputat
Svetlana Căpățină (PCRM)
Dorin Zghibarța (PL)
Dumitru Suhoborcenco (Independent)

#Circumscripția 19, (Orhei, Rezina, Criuleni, Dubăsari 1)

Tudor Golub (PDM),
Mihai Paciu (PSRM),
Marina Tauber (Șor), primar Jora de Mijloc, fruntașă a Partidului Șor
Mariana Cusnir (ACUM)
Lucia Viscun (PCRM)
Igor Brînza (Independent)
Roman Boțan (PL)
Vitalie Marinuță (Independent)

#Circumscripția 20, Strășeni

Pavel Filip (PDM), prim-ministru
Veaceslav Anghel (PSRM)
Tabacaru Valeriu (Șor)
Igor Grosu (ACUM)
Elena Harcenco (Independentă)
Nicoleta Malai (Partidul Liberal)
Ecaterina Blanovschi (PNL)

#Circumscripția 21, Criuleni, Dubăsari 2

Veaceslav Burlac (PDM),
Sergiu Berzan (PSRM),
Duminica Serghei (Șor)
Lilian Carp (ACUM)
Gheorghe Ojog (PL)
Andrei Porubin (Independent)

#Circumscripția 22, Ialoveni 

Monica Babuc (PDM), Ministru al Educației, Culturii și Cercetării
Lidia Onu (PSRM),
Liviu Vovc (ACUM),
Sănduță Victor (Șor)
Anatol Ursu (independent), lider unionist
Ruslan Gârștea (Independent)
Dumitru Nicoară (PNL)
Angela Istrate (Independent)
Victor Tabunșic (PL)

#Circumscripția 23, Chișinău, Botanica 1

Valentina Rotaru (PDM),
Oleg Lipskii (PSRM),
Jardan Petru (Șor)
Vasile Grădinaru (ACUM)
Aurel Bucureanu (Independent)
Nicolai Rusol (PCRM)
Sergiu Biriucov (Independent)
Oleg Rațoi (PL)

#Circumscripția 24, Botanica 2

Alexandr Bannicov (PDM), deputat
Vasile Bolea (PSRM), deputat
Grigore Colun (ACUM),
Burgudji Serghei (Șor)
Artur Croitor (Independent)
Andrei Negruță (Independent)
Andrei Donică (Speranța-Nadejda)
Alexei Frolcov (Independent)

#Circumscripția 25, Botanica/Centru

Mîndru Victor (PDM), deputat
Alexandr Odințov (PSRM),
Inga Grigoriu (ACUM),
Chitoroga Dumitru (Șor),
Sergiu Urecheanu (Partidul Nostru)
Corina Fusu (PL), fostă ministră a Educației
Svetlana Șandrovscaia (Independentă)
Liudmila Boiadji (PCRM)

#Circumscripția 26, Centru/Buiucani

Stratulat Mihail (PDM), medic
Dinari Cojocaru (PSRM),
Cotelea Victor (Șor)
Vlad Bilețchi (neafiliat), fruntaș al mișcării UNIREA-ODIP
Iurie Reniță (ACUM)
Anton Miron (PCRM)
Dinu Manole (Verzii)
Valeriu Cerba (Independent)

#Circumscripția 27, Buiucani

Nedelea Veaceslav (PDM),
Radu Mudreac (PSRM),
Botnarenco Cristian (Șor),
Ilian Cașu (Partidul Nostru), consilier municipal
Vladimir Bolea (ACUM)
Augustin Volconovici (PCRM)
Ion Casian (PL)
Vitalie Zaldea (Independent)

#Circumscripția 28,Râșcani

Balaur Nicolae (PDM),
Vlad Batrîncea (PSRM), deputat, fruntaș al PSRM
Alexandru Slusari (ACUM),
Apostolova Reghina (Șor),
Dumitru Ciubașenco (Partidul Nostru), fruntaș al PN
Dumitru Cebotarescu (Independent)
Ion Cebanu (PL)
Andrei Zapșa (Independent)

#Circumscripția 29, Centru Râșcani

Guznac Valentin (PDM),
Adrian Lebedinschi (PSRM), deputat
Ruslan Verbițchii (ACUM),
Popenco Inna (Șor)
Erica Zucec (Independent)
Evghenia Banaru (Independent)
Dumitru Jelescu (PL)
Veaceslav Șuiu (Independent)

#Circumscripția 30, Ciocana

Nae-Simion Pleșca (PDM), deputat
Petru Burduja (PSRM),
Cvasnîi Stanislav (Șor)
Veronica Herța (Director General al S.A. Apă-Canal Chişinău, PL)
Dan Perciun (ACUM)
Vitalie Lisnic (PNL)
Veaceslav Valico (Independent)
Galina Bostan (Independent)
Andrei Groza (Independent)
Maxim Uvarov (Independent)
Andrei Mancenco (Independent)
Oleg Golopeatov (Independent)
Vasile Fotescu (Verzii)
Gheorghe Nicoară (PCRM)
Valentin Dolganiuc (Independent)

#Circumscripția 31, Ciocana, Rîșcani

Gaburici Chiril (PDM), Ministru al Economiei și Infrastructurii
Grigore Novac (PSRM), 
Liliana Nicolaescu (ACUM),
Cuznețov Iurii (Șor)
Ilie Crețu (PL)
Mihai Cîrlig (Independent)
Alexandru Popa (Independent)
Fiodor Ghelici (Independent)
Igor Grițco (PCRM)
Iulia Deleu (PNL)

#Circumscripția 32, Suburbii Nord

Costiuc Nina (PDM),
Svetlana Popa (PSRM),
Cebotari Serghei (Șor)
Mihai Popșoi (ACUM)
Gheorghii Mocan (PCRM)
Dorin Chirtoacă (PL), președinte de partid, fost primar  

#Circumscripția 33, Suburbii Sud

Constantin Țuțu (PDM), deputat
Vladimir Roșca (PSRM),
Andrei Năstase (ACUM), președinte al Platformei DA
Bivol Ion (Șor)
Călin Vieru (independent)
Andrei Nastas (independent)
Boris Volosatîi (independent)
Ion Duca (Partidul Nostru)

#Circumscripția 34, Anenii-Noi

Jizdan Alexandru (PDM), Ministru Afacerilor Interne
Alexandr Mațarin (PSRM),
Gorodinschii Alexei (Șor)
Gheorghe Balan (Blocul ACUM)
Veaceslav Bondari (PCRM)

#Circumscripția 35, Căușeni

Repeșciuc Grigore (PDM),
Oleg Cuciuc (PSRM),
Zaremba Anatolie (Șor)
Zinaida Bolboceanu (Democrația Acasă)
Veaceaslav Nigai (PCRM)
Anton Gămurari (ACUM)
Tamarov Ambroci-Ivanov (Independent)
Nicolai Ermurache (PL)
Ion Calmîc (PNL)

#Circumscripția 36, Ștefan-Vodă

Molozea Nicolae (PDM),
Alexandru Jolnaci (PSRM),
Andrei Dînga (ACUM),
Tcacenco Natalia (Șor)
Alexandr Tolpenco (independent)

#Circumscripția 37, Răzeni (Ialoveni 2)

Sula Ion (PDM),
Nicolae Pascaru (PSRM),
Tabarcea Avelin (Șor)
Petru Frunze (ACUM)
Ștefan Bivol (PCRM)

#Circumscripția 38, Hîncești Nord 

Botnari Alexandru (PDM),
Petru Cordineanu (PSRM),
Perțu Victor (Șor)
Grigore Cobzac (ACUM)
Silviu Ioniță (Independent)
Sergiu Ioniță (PNL)
Mircea Șura (PL)

#Circumscripția 39, Hîncești Sud

Buza Ghenadie (PDM),
Olesea Brînză (PSRM),
Terente Victor (Șor)
Chiril Moțpan (ACUM)
Dumitru Covaș (Independent)
Vasile Colța (Independent)
Simion Roșca (PL)

#Circumscripția 40, Cimișlia și Basarabeasca

Diacov Dumitru (PDM), deputat, președinte de onoare a PDM
Piotr Pușcari (PSRM),
Cîrlan Victoria (Șor),
Valentin Cimpoieș (Partidul Nostru)
Gheorghe Raileanu (candidat independent)
Dominica Manole (ACUM)

#Circumscripția 41, Leova

Grețu Efrosinia (PDM),
Aliona Briceag (PSRM),
Vladimir Putregai (ACUM),
Trandafir Andrei (Șor),
Sergiu Butuc (Partidul Nostru)
Alexandru Bujorean (independent)
Stepan Savițchi (Independent)

#Circumscripția 42, Cantemir, Cahul

Bacalu Elena (PDM),
Vladimir Țurcan (PSRM), deputat, fruntaș PSRM
Constantin Boeșteanu (ACUM),
Lupașcu Vasilii (Șor),
Roman Ciubaciuc (Partidul Nostru)
Iurie Crăciuneac (Independent)
Nicolae Botgros (Independent), dirijor, Orchestra „Lăutarii” 
Elena Damașcan (PL)

#Circumscripția 43, Cahul

Creciun Oleg (PDM),
Evghenii Osadcenco (PSRM),
Sergiu Butovan (ACUM),
Ion Groza (Independent),
Belobrova Antonina (Șor),
Sergiu Rența (Partidul Nostru)
Iaroslav Niculaița (Independent)
Gheorghe Ghețivu (PCRM)
Ștefan Secăreanu (PL)

#Circumscripția 44, Taraclia

Covalji Fiodor (PDM),
Chiril Tatarlî (PSRM),
Lupov Veaceslav (Șor)
Veaceslav Cunev (Independent)
Gheorghi Aricov (Independent)

#Circumscripția 45, Găgăuzia 1

Mincu Fiodor (PDM),
Alexandru Suhadolschii (PSRM),
Dimoglo Nina (Șor),
Dmitrii Levintii (Partidul Nostru)
Nicolai Dudoglo (Independent)
Ivan Cîlicic (PCRM)
Dmitrii Constantinov (Independent)
Tatiana Ursu (ACUM)

#Circumscripția 46, Găgăuzia 2

Delibaltov Vadim (PDM),
Fiodor Gagauz (PSRM),
Ivanova Svetlana (Șor)
Gheorghe Leiciu (independent)
Grigore Cadîn (Independent)
Serghei Scernev (Independent)

#Circumscripția 47, Transnistria Nord

Grigorii Filipov (PSRM)
Alexandru Oleinic (independent)
Eleonora Cercavschi (ACUM)
Andrei Sîrbu (independent)
Semion Evdotiev (independent)
Alexei Frunze (independent)
Alexandru Oprea (independent)
Ivan Delibaltov (PDM)
Ion Lapicus (independent)
Inga Bacancea (independent)
Asea Doga (ȘOR)
Alexei Mocreac (PNL)

#Circumscripția 48, Transnistria Sud

Vitalie Eftodiev (PSRM)
Ion Iovcev (ACUM), directorul liceului român „Lucian Blaga”, Tiraspol
Vladimir Meleca (independent)
Iurie Apostolachi (independent)
Valeri Culacli (independent)
Veaceaslav Baida (independent)
Petru Ursu (independent)
Arcadie Vicol (independent)
Mihail Malașevschi (independent)
Viorel Melnic ( independent)
Alexandru Luncari (independent)
Inna Nazarenco (ȘOR)

#Circumscripția 49, Diaspora est (RU)

Sîrbu Ina, PDM
Para Gheorghii, PSRM
Frasineanu Dorin, ACUM
Klimenco Valerii, PPSor
Para Gheorghe, independent
Pogorea Dumitru, independent
Țipovici Nicolai, PN
Ticuș Igor, independent

#Circumscripția 50, Diaspora vest (UE)

Vadim Rotari (PSRM),
Oleg Brega (Independent), activist civic
Olga Coptu (PDM) 
Maia Sandu (ACUM), lider PAS
Vasile Calmatui (PL)
Leonard Macari (Independent)
Gheorghe Bobeica (independent)
Leonid Falcas (independent)
Valentina Geamana (independent)
Gheorghe Furdui (PNL)
Tatiana Platon (Sor)
Nadejda Barbarov (independent)
Natalia Iatco (Verde Ecologist)
Stela Stângaci (Independent)

#Circumscripția 51, Diaspora US și Canada

Ghilețchi Valeriu, independent
Vartanean Gaik, PSRM
Neaga Petru, independent
Moroșanu Ghenadie, PDM
Bînzar Oleg, independent
Savva Viorel, independent
Grozav Gheorghi, independent
Perov Valeri, independent
Palancica Roman, independent
Dumintru Alaiba, ACUM
Rodica Rusu, ȘOR
Ana Vasilachi, independent
Valentin Ganea, independent
Alexandrin Patron, independent