(video) Discursul subtitrat al Maiei Sandu de la Convenția Moldo-Americane de la New York

maiasandu1111
Foto:Maia Sandu la New York PC: captură YouTube

Maia Sandu, la cea de-a treia ediție a Convenției Moldo-Americane care s-a desfășurat recent la New York, a vorbit despre modul în care diaspora ar putea contribui la rezolvarea problemelor cu care se confruntă Moldova.

„Capturarea statului este cauza guvernării proaste și a lipsei de credibilitate a instituțiilor statului din Republica Moldova. Capturarea statului s-a produs din cauza faptului că reformele au fost realizate parțial, iar calitatea resurselor umane a fost joasă. Astfel, securitatea economică a țării a fost pusă în pericol, iar integrarea europeană a fost compromisă.

Pentru demontarea sistemului care ține statul în captivitate, este nevoie de revizuirea mecanismului de selectare a managerilor instituțiilor publice, de o evaluare externă a instituțiilor de control și de reglementare, precum și de reformarea administrației publice”, acestea sunt prioritățile Republicii Moldova menționate de Maia Sandu.

 

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine