Dan Perciun promite crearea unei aplicații naționale pentru monitorizarea școlilor și stării de bine a elevilor

clasa scoala

Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a anunțat într-un interviu pentru #diez că își dorește lansarea unei aplicații mobile integrate cu catalogul electronic, prin care elevii să poată raporta periodic cum se simt la școală. Inițiativa va prezenta realitatea din școli, fiind și o metodă de luptă cu fenomenele nocive sau bullyingul.

Potrivit ministrului, aplicația ar putea să includă chestionare scurte, cu 5-7 întrebări, transmise elevilor la intervale regulate. Răspunsurile vor fi agregate și publicate pentru fiecare școală în parte.

La moment nu avem o înțelegere profundă a situației din fiecare instituție în parte. În 2026 am să depun tot efortul pentru a crea o aplicație pe care să o putem pune la dispoziția elevilor.

Dan Perciun

Ministrul a precizat că inspecțiile externe nu reușesc întotdeauna să identifice realitatea din școli. Noul mecanism se va baza pe răspunsurile elevilor și va fi menit să reducă incidența abuzului și a discriminării. „Cred că afișarea rezultatelor, pentru fiecare școală, va genera suficientă presiune publică pentru a accelera ritmul schimbărilor”, a menționat Dan Perciun.

Dezvoltarea aplicației ar necesita o investiție cuprinsă între 50.000 și 100.000 de euro.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine