Când vor recupera lecțiile elevii care nu au fost vineri la școală

școală, elevi
Foto:Facebook/Ministerul Educației și Cercetării

Elevii din 563 de școli din Republica Moldova au început vineri, 9 ianuarie, al doilea semestru. Ceilalți, care învață în 604 instituții, vor reveni la ore de luni, 12 ianuarie 2026.

Școlile care au avut o zi de vacanță în plus trebuie să o recupereze până la sfârșitul anului școlar. Orele suplimentare pot fi programate fie în zilele de sâmbătă, fie prin adăugarea unor lecții suplimentare în timpul săptămânii.

Recuperarea va avea loc până la 25 mai, în funcție de decizia fiecărei instituții.

Majoritatea școlilor au planificat inițial începutul semestrului pe 9 ianuarie, dar l-au amânat pentru luni din cauza ninsorilor.

Structura anului școlar din acest an de învățământ poate fi văzută aici.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine