Până la sfârșitului anului 2023 vor fi debursate încă 105 milioane de euro din cadrul asistenței macro-financiare și suportului bugetar al UE pentru Moldova, destinate fondului de reducere a vulnerabilității energetice. Declarația a fost făcută de către președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în cadrul unei conferințe de presă susținute astăzi, 12 octombrie, împreună cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
„Sprijinul Uniunii Europene în acești ani grei a dovedit și dovedește în continuare că solidaritatea reprezintă temelia pe care s-a constituit și funcționează Uniunea Europeană. De aceea, ne dorim foarte mult să facem parte din această uniune, să ne alăturăm acestui proiect de pace și prosperitate comun, în care țările sunt solidare unele cu altele, și să contribuim la promovarea valorilor noastre comune”, a menționat șefa statului.
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a afirmat că Republica Moldova face niște progrese extraordinare în ceea ce privește procesul de aderare la UE, fapt care, potrivit ei, se datorează președintei țării și oamenilor din Moldova.
Totodată, aceasta a declarat că Uniunea Europeană a acordat Republicii Moldova un sprijin financiar „fără precedent” din octombrie 2021 și până în prezent – 1,2 miliarde de euro – și că UE va continua să ne susțină financiar.
În acest context, astăzi a fost semnată scrisoarea de intenție privind amendamentul la acordul de finanțare cu privire la Contractul de consolidare a statului și rezilienței pentru Republica Moldova.






