Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime” din Chișinău a fost supus unui atac cibernetic. Bazele de date ale instituției au fost criptate

Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime”
Foto:Facebook/IMSP Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime”

Astăzi, 21 august, în cadrul ședinței operative a serviciilor municipale, Ion Ceban a anunțat că Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime” din Chișinău a fost supus unui atac cibernetic. 

Edilul capitalei, Ion Ceban, a cerut șefului instituției medicale să verifice dacă datele personale ale pacienților și datele pentru tratamente și intervenții sunt în siguranță.

„A fost un atac cibernetic asupra sistemului informațional al Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime”. Bazele de date sunt criptate, iar echipele de intervenție au cerut bani pentru oferirea datelor criptate tot de ei”, a menționat șeful capitalei în cadrul ședinței.

Potrivit declarațiilor făcute de către Ion Ceban, Serviciul de Informații și Securitate a fost informat despre acest caz. În urma celor menționate, primarul capitalei a revenit la solicitarea de a crea un departament al tehnologiilor informaționale în cadrul Primăriei municipiului Chișinău.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine