Maia Sandu a invitat tinerii să își facă stagiile la președinție și parlament. Președinta a promulgat Legea privind stagiile plătite în serviciul public

52502285088_d4bc2372c6_h
Foto:flickr.com/Parlamentul Tinerilor

Maia Sandu a promulgat Legea privind stagiile plătite în serviciul public. În contextul dat, președinta a invitat tinerii să participe la concurs pentru a se putea alătura echipelor de la Președinție, Parlament, guvern și Cancelaria de Stat.

Într-o postare pe Facebook, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a anunțat că în urma promulgării Legii privind stagiile plătite în serviciul public, tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 și 29 de ani sunt invitați să lucreze la Parlament, Președinție, guvern și alte instituții publice.

„În instituțiile statului se întâmplă multe lucruri interesante din care puteți învăța. Acum că procesul de aderare la UE a devenit unul real, avem nevoie, mai mult ca oricând, de energia și implicarea tinerilor”, a menționat Maia Sandu.


Amintim că, în data de 25 mai, parlamentul a votat Legea privind stagiile plătite în serviciul public.

Legea prevede ca tinerii și tinerele care își vor face stagiile în instituțiile publice să fie remunerați cu 13 500 de lei pentru 720 de ore de muncă. De asemenea, după finalizarea stagiului, aceștia/acestea vor avea posibilitatea să se angajeze în instituțiile statului fără concurs și fără instituirea perioadei de probă.

Mai multe detalii găsiți în acest articol.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine