Din 1 iunie, Complexul Memorial „Eternitate” ar putea trece în gestiunea Primăriei Chișinău

SPO_4011 ss
Foto:Spartak Avetisyan

Începând cu 1 iunie curent, Complexul Memorial „Eternitate” ar putea ajunge în gestiunea Primăriei Chișinău. Anunțul a fost făcut de către primarul orașului, Ion Ceban, în ședința săptămânală a serviciilor Primăriei Chișinău.

Ion Ceban menționează că solicitarea de trecere a complexului în gestiunea Primăriei Chișinău vine din partea Guvernului Republicii Moldova.

„Temei legal nu prea există în aceste circumstanțe, dar, deși ca procedură este complicat și de durată, rog colegii să pregătească absolut tot ce este necesar. Dacă Guvernul nu poate să întrețină complexul, să fie preluat de la 1 iunie de către Primăria municipiului Chișinău, chiar dacă actele nu sunt în regulă. Vom avea probleme, dar nu putem să lăsăm în paragină aceste lucruri, mai ales că ele se află pe teritoriul municipiului Chișinău”, a declarat primarul capitalei.

Edilul a venit cu o solicitare către viceprimarul orașului Chișinău, Ilie Ceban, de a pregăti toate materialele necesare, astfel încât procesul să fie administrat începând cu 1 iunie 2023. De asemenea, Ion Ceban a cerut ca focul veșnic să nu fie deconectat.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine